Zákaz neočkovaných na pracovišti i testování v části škol, naznačil Hamáček zpřísnění

2 měsíce starý 25

Šíření covidu v Česku výrazně zrychluje. Jen za neděli přibylo více než 1 800 nakažených a počet aktivních případů přesáhl 30 tisíc. Přibývá také infikovaných pacientů, kteří musí být hospitalizováni.

„Situace se postupně zhoršuje. Je zásadní, aby školy nebyly zavřené. V okresech, kde incidence překročí 300 případů na 100 tisíc obyvatel, bude ve školách plošné testování, a to 1. a 8. listopadu. Shoda panuje mezi ministerstvem školství a zdravotnictví,“ řekl Hamáček během pondělního brífinku po jednání Ústředního krizového štábu.

Naznačil, že situace by se mohla týkat především okresů Moravskoslezského a Olomouckého kraje. V nich je totiž epidemická situace nejhorší.

Vláda také zvažuje úpravu zákonů tak, aby neočkovaní zaměstnanci nemohli na pracoviště. Podle Hamáčka by „italský systém“ zvýšil zájem o vakcinaci. Šéf resortu vnitra řekl, že možnost změny zákoníku práce posoudí ministerstvo práce a sociálních věcí. Změna by měla fungovat tak, že zaměstnanec bez dokladu by nemohl na pracoviště, překážka by byla na jeho straně.

„Povinnost předložit by přešla na zaměstnance včetně úhrady nákladů,“ dodal Hamáček. Plošné testování na pracovištích zatím ministerstvo zdravotnictví neplánuje. Další jednání krizového štábu by mělo proběhnout 1. listopadu.

Zdroj