Zákaz používání výtahů a klimatizace maximálně na 26 stupňů. Čínu sužuje nedostatek elektrické energie

5 měsíce starý 95

Čína začala omezovat dodávky elektřiny domácnostem a vybraným podnikům. Stát tvrdí, že nemá jinou možnost, pokud chce předejít úplnému blackoutu velkých měst, a vydal už závazné pokyny, jak se mají lidé chovat. Nejlidnatější země světa avizovala už na jaře, že bude muset k těmto nepopulárním krokům sáhnout. Klimatická změna jí způsobuje další problémy.

Peking 11:01 18. srpna 2022

Vysychající Jang-c'-ťiang neohrožuje pouze čínskou energetiku, ale i zemědělství | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Jelikož jsou v Číně v současné době dlouhodobá vedra, lidé začali ve velkém používat klimatizaci. To způsobuje obrovskou spotřebu elektřiny hlavně v obchodních domech, na nádraží a na letištích.

Čínská ekonomika se propadla ve druhém čtvrtletí o 2,6 procenta. To je více, než se čekalo

Číst článek

Čínská vláda proto zavedla řadu opatření. V domácnostech nemůžou lidé třeba nastavovat klimatizaci na méně než 26 stupňů Celsia.

Malým a velkým spotřebitelům úřady několikrát denně vypínají elektřinu podle předem stanoveného seznamu, ve firmách se nesmí jezdit výtahy a některá města jsou večer bez veřejného osvětlení.

Důvodem pro tato opatření je mimo jiné to, že tepelné a vodní elektrárny na jihu Číny nestíhají vyrábět. Na jihovýchodě pak prudké deště zvedly hladiny řek, kvůli čemuž nemohou jet vodní elektrárny na plný výkon.

Čína se také silně potýká s klimatickou změnou. Vysychá národní symbol, řeka Jang-c'-ťiang a tají ledovce v Tibetu. Zemi tak ohrožuje nedostatek vody.

Komunistická strana Číny proto boj proti klimatickým změnám zapracovala do svého programu národní obnovy na dalších 50 let, který zveřejní na konci listopadu.

Pro Čínu je sice priorita jaderná energie, je ale stále silně závislá na fosilních palivech. Už teď je ale největším výrobcem solárních panelů.

Čína nedávno přerušila spolupráci s USA v boji proti klimatickým změnám. Přitom tyto dvě země jsou největšími producenti oxidu uhličitého na světě. Pro svět bude stěžejní, aby se asijský země přidala ke Green Dealu.

David Jakš

Zdroj