Zákaz topení v krbech už letos v platnosti. Ještě ho můžete obejít, ale bude to drahé

před 3 týdny 34

Málokoho by ještě nedávno napadlo, že bude mít nějaké problém s krbovými kamny. Nikdo se příliš nezabýval tím, zda jsou nějakým způsobem škodlivá, případně nějakými emisemi. Jenže to se změnilo a systémy vytápění domů jsou dnes velkým předmětem zájmu regulačních orgánů.

Už to přišlo

Jak známo, nejrůznější kotle na tuhá paliva už to mají víceméně za sebou, případně se jen čeká na jejich definitivní odpis. Na řadu teď přicházejí krby, kde se topí obvykle dřevem, jež je považováno lidmi za bezproblémové. Někteří bohužel stápí všechno možné, včetně třeba odpadků či plastových láhví, což by pochopitelně zakázáno být mělo.

Ovšem šmahem odsoudit všechny krby jako takové, to je skutečně silná káva. A přesto se tak stalo, byť zatím jen v sousedním Německu. Tam dle vyhlášky pro ochranu před imisemi došlo k zákazu krbů, které nesplňují určité normy z hlediska emisí prachových částic. Už letos budou postaveny mimo zákon.

Jde to dokonce tak daleko, že tyto staré krby, které může mít doma spousta domácností, nesmí být používány. To znamená buď jejich výměnu za novější typ, který je ještě povolen, nebo modernizaci. To je právě onen způsob, jak se zákazu vyhnout, byť to pochopitelně nebude zadarmo. Ke krbu je totiž nutné přidělat separátor prachových částic, který není zrovna levnou věcí.

Je potřeba to zkontrolovat

Problém je ale také v tom, že spousta lidí zkrátka neví, jaký krb má doma, jelikož je tam odnepaměti. Netuší tedy, zda splňuje limity pro emise nebo nikoliv. Prověřit by si to měli nechat kominíkem, který dokáže vše náležitě změřit.

Čtěte také: Zákaz plynových kotlů. Už v roce 2025 se mají instalovat výhradně tepelná čerpadla

Je docela možné, že se podobného opatření dočkáme brzy i v České republice. I tady se totiž postupně postupuje proti starším topidlům. Od září například nesmíte používat kotle zařazené do první a druhé emisní třídy. Je třeba je neprodleně vyměnit, jinak vám hrozí pokuta ve výši 50 tisíc korun, která může být udělována opakovaně.

Foto: Shutterstock

Přečtěte celý článek