Zakažme islám, hlásá krajní pravice ve Švédsku. V zemi se rozhořely brutální protesty

5 měsíce starý 45

Výtržnosti spojené s brutálním násilím v několika švédských městech mají na svědomí na 40 zraněných lidí, většinou policistů. Na začátku událostí stál krajně pravicový dánský politik Rasmus Paludan, šéf strany Tvrdý směr, která usiluje o zákaz islámu a má svoji odnož i ve Švédsku.

Právě tam zorganizoval o Velikonocích několik mítinků, kde chtěl pálit korán. To už dělal v únoru v Göteborgu. „Ve Švédsku lidé smí vyjadřovat své názory, ať už jsou dobrého, či špatného vkusu. Je to součástí naší demokracie,“ uvedla Magdalena Anderssonová, švédská premiérka. Na Paludanovy akce o Velikonocích ale přišla jen hrstka lidí.

Zato odpůrci krajní pravice uspořádali mnohem početnější demonstrace, které přerostly v násilí. „Skutečným cílem násilných jedinců nebyli aktivisté proti islámu, ale bezpečnostní složky,“ sdělil šéf švédské policie Anders Thornberg.

Švédsko kritizovala řada muslimských zemí za to, že umožnilo mítinky s ohlášeným pálením koránu. V Íránu se demonstrovalo před švédským velvyslanectvím.

„To, co se stalo ve Švédsku, bylo extrémně nechutné. Íránská islámská republika odsoudila tento akt neúcty vůči koránu,“ zdůraznil mluvčí iránského ministerstva zahraničí Saeed Khatibzade. Podobně se vyjádřily také Irák, Saúdská Arábie nebo Turecko.

Zdroj