Zaměstnanci pošty dostanou v rámci říjnové výplaty odměnu 4500 korun

5 měsíce starý 51

17. října 2022, 12:02 Autor: ČTK

Česká pošta vyplatí zaměstnancům v říjnové výplatě mimořádnou odměnu 4500 korun čistého. Vedení firmy se na tom dohodlo se zástupci odborů. Podnik tak jednorázově vyplatí minimálně 136 milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Česká pošta

Česká pošta
FOTO: Michael Zelinka / INCORP images

Podle odborářů je průměrná mzda pošťáků dlouhodobě nižší, než je celorepublikový průměr. Nyní je zhruba 8000 Kč pod průměrnou mzdou v ČR, která přesahuje 40.000 korun, uvedli.

Odměnu dostane zhruba 23.000 z celkových 25.000 zaměstnanců podniku. Netýká se středního a vyššího managementu ani nejvyššího vedení podniku. Další odměnu by mohli zaměstnanci dostat po vyplacení kompenzace od státu za zvýšené náklady v době covidu. Ty pošta vyčíslila na 750 milionů korun.

"Zaměstnanci se dočkají v příštím roce navýšení mezd, to považuji za bezpodmínečně nutné. Abychom ale pošťáky za jejich práci ocenili nyní a zároveň jim pomohli v době, kdy inflace trhá smutné rekordy, jsme se rozhodli poskytnout jim mimořádnou odměnu," uvedl dnes generální ředitel České pošty Roman Knap.

Česká pošta loni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun. Státní podnik provozuje 3200 poboček a zaměstnává 27.000 lidí.

Ministerstvo vnitra na začátku října vypsalo výběrové řízení na generálního ředitele České pošty. Vítěz tendru bude podnik řídit od příštího roku místo Knapa. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu. Knap měl původně po dohodě s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) skončit už na konci září, ale kvůli tomu, že ministerstvo kvůli dovoleným odložilo tendr na jeho nástupce na podzim, zůstane zatím ve funkci.

Zdroj