Zaminovaná Ukrajina. Zemi děsí nastražené ruské výbušniny, pyrotechnikům pomáhají psi

4 měsíce starý 93

Ruští vojáci v Hostomelu nedaleko Kyjeva už nějaký čas nejsou, o život tam jde ale kvůli nim i nadále. To, co může stále zabíjet, je nevybuchlá munice a nastražené miny.

„Provádíme odminování na stanovených trasách a územích. Hledáme všechny nebezpečné předměty, u kterých hrozí exploze – nevybuchlé rakety, zničené zbraně. Je to fyzicky i psychicky náročná práce. A hlavně velmi nebezpečná,“ řekl štábu CNN Prima NEWS jeden z ukrajinských pyrotechniků.

Tihle muži představují pro obyvatele Hostomelu učiněnou spásu, dlouho poklidné městečko nedaleko letiště se totiž během invaze proměnilo v jednu velkou past. Rusové ho před svým odchodem doslova pokryli minami, výbušniny navíc často pokládali na velmi záludná místa.

Jeden z místních tak českému štábu popsal, že měl minu v podkroví domu – stačilo pohnout dveřmi a stavbou by otřásla exploze. Jindy výbušniny číhají na svou šanci ukryté v autech, případně pod neodklizenými lidskými těly.

Podobná situace je i na dalších osvobozených územích jako je Buča nebo Irpiň. Od začátku invaze bylo na Ukrajině zneškodněno přes 38 tisíc výbušných zařízení a 417 kg výbušnin, včetně více než 1 300 leteckých pum. Vyčištěno bylo území o rozloze odpovídající osmi a půl tisícům fotbalových hřišť.

Pro pyrotechniky jsou v těchto časech neocenitelnými pomocníky speciálně vycvičení psi, hostomelskou legendou je například dvouletý Jack Russell teriér Patron. Celebritou se stal po celé Ukrajině – vyčenichal už 90 ruských nášlapných min.

Zdroj