Západ by měl razantně omezit vydávání víz pro Rusy. Důvody jsou jasné

5 měsíce starý 102

Mám pro vás tu nejlepší zprávu. Po dlouhých debatách konečně vznikla ruská idea. I když se zásadně liší od té, kterou formuloval kremelský vzor a srozumitelný Ivan Iljin, méně srozumitelný filozof Nikolaj Berďajev a nejspíš zcela nepochopitelný další ruský filozof Sergej Bulgakov. Obyvatele Ruska spojila myšlenka zákazu cestování Rusů do Evropy, samozřejmě ne všechny ze stejných důvodů.

Tak se stalo, že se s ní spojili Dmitrij Medveděv, Marija Zacharovová a mnozí ruští opozičníci a blogeři. Všichni jsou zaneprázdnění, všichni o něčem diskutují, něco sdílejí, něčím vyhrožují. Hledají příjemce této myšlenky a dospěli k argumentu, že hlavním rizikem této myšlenky je možná nerovnováha. Poměr dobrých a špatných Rusů, kteří se již mezi sebou rozdělili, se může změnit a za vším samozřejmě stojí Putin. Ten se pochopitelně snaží využít situace. Faktem je, že potřebuje vízový režim s EU jako vzduch. Ze dvou důvodů.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM: Kdo zametá na Hradě stopy? A proč?

číst článek »

Zaprvé. Pod hrozbou sankcí musí zachovat následující výhody pro zloděje, podnikatele a profesionální vlastence, a především pro jejich rodiny: – přístup k cizímu majetku; – příležitosti k okouzlujícímu trávení volného času a nakupování; – slušné vzdělávání a lékařské ošetření.

Zadruhé. Jak se nedávno ukázalo, nadšenci pro cestování v EU a ve Spojeném království se z nějakého důvodu začali zajímat o další zboží, zejména o mikroelektroniku. Samozřejmě že raketa Sarmat s mikročipy z myček nádobí se nikam nechystá, ale instalují se pro některé typy zbraní, kterých je nedostatek. O výrobcích dvojího užití ani nemluvě. Putin může zákaz vydávání víz použít také, ale pro jinou kategorii Rusů. Výhrůžky Zacharovové o reciprocitě lze jen stěží brát vážně. Který normální člověk by teď jel do Ruska? Zvláště poté, co režim vytváří výměnný fond pro propuštění svých zločinců. Duch říše je pro nás sladký a příjemný.

Nyní je ale zajímavé podívat se na situaci z druhé strany. Putinův režim je teroristická kleptokratická diktatura, která ze všech sil demonstruje svoji brutalitu. Bohužel se jí to docela daří. Když se podíváte na seznam ruských politických vězňů, zjistíte, že naprostou většinu z nich tvoří lidé, kteří nejenže nežádali o schengenská víza, ale naopak je měli, avšak je nechtěli využít. Jsou mezi nimi А. Navalnyj, V. Kara-Murza, I. Jašin, L. Čanyševová a mnozí další slušní lidé. Ti nebojují za právo odejít ze země, ale za právo v ní normálně žít. Jenomže pro Kreml nebylo hlavní prioritou zatknout je, ale vyhnat ze země. To se ovšem nestalo, proto jsou za mřížemi.

Na podporu těchto odvážných a výjimečných osobností však není třeba vydávat víza, ale zvýšit tlak na ruské úřady. Již jsem řekl, že současné Rusko je vlakem, v němž najdeme vagóny s různými cestujícími.

V těchto vozech jsou:

  • potenciální žadatelé o víza EU;
  • reálná hrozba destabilizace Putinova režimu do té míry, že je vláda ani nepošle do války a všemi prostředky bude hájit jejich právo na vycestování do západní Evropy;
  • ti, pro které je současné Rusko zatuchlým impériem

Všechny zmínky o moci Putinova režimu jsou značně přehnané. Režim má v Moskvě maximálně 20-30 tisíc policistů, kteří jsou schopni rozptýlit maximálně 100 000 protestujících.

Dále čtěte

()

Kupte si Speciál FORUM a přispějte na sbírku pro ukrajinskou armádu. Pomáhejte s námi

číst článek »

Rád bych také připomněl, že Rusové mají k dispozici mnoho dalších skvělých míst pro dovolenou. Například Venezuelu, Kubu atd. Vízum v nich není potřeba.

Srovnávání této situace z hlediska lidských práv je zcela nevhodné. Západ neporušuje práva Rusů, Západ podporuje ty, kteří oprávněně potřebují politický azyl. Západ však nemůže a neměl by se dívat stranou, protože zástupy nelidských prokremelských imperialistů zbavených empatie si chtějí užívat života, zatímco jejich země denně zabíjí ukrajinské civilisty a páchá zločiny.

Západ by navíc neměl jen uzavřít přístup do EU, ale také odříznout od všech možností porušování sankcí i ty Rusy, kteří mají cizí pasy, ale jsou rezidenty Ruska, a rovněž rodinné příslušníky sankcionovaných osob, kteří žijí ze špinavých peněz svých rodičů nebo dětí.

Dalo by se to říct i jinak. Zákaz vydávání víz Rusům není trestem, ale přiznáním Západu, že se řídí prioritou ochrany lidských práv a chrání právo všech Rusů na svobodný život v jejich zemi.

Autor je ruský podnikatel žijící v České republice.

Zdroj