Západ odstřihl kremelská média. Zastoupily je sociální sítě ruských ambasád

5 měsíce starý 188

Poté, co se západní země rozhodly zastavit na svém území šíření oficiálních kremelských kanálů Sputnik a RT, si ruská propaganda rychle našla jiné cesty na západ. Mezi nejaktivnější patří twitterové a facebookové účty ruských ambasád. Výjimkou není ani velvyslanectví v Praze.

Zatímco po anexi Krymu v roce 2014 k záplavě mezinárodního informačního prostoru Kremlu zavedená oficiální média – Russia Today (RT) a Sputnik – dobře posloužila, nyní si musí ruská propaganda hledat nové cesty. Počátkem března Evropská unie šíření signálu těchto médií, stejně jako internetových stránek, na svém území zakázala.

Zároveň s tím se ale mnohem více než dříve aktivizovala komunikace ruských ambasád v jednotlivých zemích celého světa. Jak upozorňuje komunikační tým Evropské unie EU StratCom, zaměřený na ruskou propagandu, zejména twitterové účty ambasád působí jako koordinovaná síť.

Britská BBC našla zhruba stovku takto vzájemně propojených a podporujících se twitterových účtů, z nichž některé mají i miliony followerů. Ostatně svůj oficiální účet na twitteru má i prezident Putin. Většinu takových účtů twitter, ale i facebook čtenářům předem označuje s tím, že „jsou spojené s ruskou vládou“.

„Mimo jiné se snaží diskreditovat to, jakým způsobem o dění na Ukrajině reportují nezávislá média, a pomáhají šířit a zesilovat dezinformace ospravedlňující ruskou invazi,“ popisuje ruskou aktivitu na sociálních sítích EUStratCom.

Útok na Ukrajinu? Jen fámy

Oblíbeným tématem příspěvků ruských diplomatů na sociálních sítích je i zdůrazňování globální rusofobie a nenávisti k obyčejným Rusům. Dokazují to i níže uvedené příklady sociálních sítí ruských ambasád v zahraničí, včetně České republiky.

Ruské velvyslanectví v Česku má svůj twitterový účet, ale nevyužívá ho příliš pravidelně – možná i s ohledem na nyní již výrazně omezené personální obsazení. Českému publiku nabízí například toto:

🇷🇺 @mzvcr А сколько чешских "дипломатов" больше не работает в России?
И кому это выгодно?

🇨🇿 @mzvcr Ale kolik českých "diplomatů" už nepracuje v Rusku?
A kdo z toho profituje?

🎞️Dobrý voják Švejk (1956) pic.twitter.com/auzOy2O6q5

— Посольство России в Чехии (@AmbRusCz) April 6, 2022

Před několika lety si ruské velvyslanectví stěžovalo na to, že se na českém facebooku objevilo několik falešných parodických účtů „ambasády“, a žádalo facebook o jejich zrušení.

Svůj oficiální facebookový účet nadále má, ale podobně jako v případě twitteru jej plní nepravidelně a často jen v ruštině.

Například 17. března – v souladu s výše zmíněným zadáním – vyjadřuje obavy z údajně „rostoucího počtu případů rusofobie v Česku a napadání rusky mluvících občanů“ s tím, že „tento trend zde nabývá nebezpečného charakteru“.

Hlavní komunikace Velvyslanectví Ruské federace v ČR se navenek omezuje především na webové stránky. V aktualitách například sděluje, že „všechna prohlášení představitelů kyjevského nacionalistického režimu o ‚raketovém útoku‘, který Rusko údajně provedlo 8. dubna na vlakové nádraží v Kramatorsku, jsou provokací a jsou absolutně nepravdivá“.

Ve zprávě ze 4. dubna, kdy byl v Moskvě předvolán český velvyslanec Pivoňka, ruská strana zdůrazňuje, že „tím, že dnes tak horlivě ničí všechny vazby s Ruskem, si oficiální Praha musí být vědoma, že svým jednáním vytváří dlouhodobé negativní důsledky pro naše vztahy“.

Pikantní je pak zápis z 23. února, den před ruskou invazí, kdy byl naopak na koberečku na českém ministerstvu zahraničí ruský velvyslanec Zmejevský: „Česká strana přišla se sadou známých obvinění Západu vůči naší zemi v souvislosti s uznáním Moskvou nezávislosti Doněcké a Luhanské lidových republik. Důrazně jsme odmítli jako nepodložená obvinění Ruska z přípravy ‚agrese vůči Ukrajině‘ a fámy o vstupu ruských jednotek na ukrajinské území.“

Stojí za tím Američané. Nebo Britové…

Jiné ruské ambasády jsou na sociálních sítích výrazně aktivnější než ta v Praze.

Ruská ambasáda ve Francii takto například zprostředkovává ruský pohled na věc a nedávné vystoupení Vladimira Putina, v němž vysvětluje důvody „speciální vojenské operace“: „Kyjev otevřeně odmítl plnit minské dohody, takže nebylo možné nadále podporovat genocidu.“

🇷🇺Déclarations de Vladimir Poutine sur la situation autour de l’Ukraine.

«Kiev a ouvertement refusé d’appliquer les accords de Minsk, il n’était donc plus possible de continuer à supporter le genocide».

⤵️Lire la suitehttps://t.co/4Wu5mGEWWh

— Russie en France (@AmbRusFrance) April 12, 2022

Ruské zastoupení při OSN obviňuje Západ a Ukrajinu z toho, že se staly „továrnou na fake news“ a vyčítá jim krutou provokaci ve městě Buča.

#Polyanskiy: Western and Ukrainian🇺🇦 fake factory has stepped up to a new level & got down to fabrications in the best traditions of notorious #WhiteHelmets. Unprecedentedly cruel and “crude” provocation in the town of #Bucha is still on everyone’s lips.https://t.co/j9KfGiYLPQ pic.twitter.com/6V1HhHhJO6

— Russia at the United Nations (@RussiaUN) April 11, 2022

Ruská mise v Ženevě obviňuje z tragédie na nádraží v Kramatorsku ukrajinskou armádu:

The more details on the April 8 tragedy in Kramatorsk emerge, the more evident it becomes that 🇺🇦 military was behind this incident

The “Tochka-U” missiles from Kramatorsk (9М79-1 Ш91579) and the one the 🇺🇦 troops fired on Alchevsk in 2015 (9M79-1 Ш91565) are from the same batch pic.twitter.com/thrTutVmOc

— Russian Mission in Geneva (@mission_russian) April 9, 2022

Podle ruského zastoupení při OBSE se Kyjev „s podporou Západu uchyluje k obludným lžím, aby zdiskreditoval akce ruské armády na Ukrajině“.

#Lukashevich: Kiev, with the support of Western minders, resorts to monstrous lies in order to discredit the actions of the Russian military in 🇺🇦 Ukraine. An example is a cynical provocation in Bucha pic.twitter.com/fNm0Eu4e8e

— Russian Mission OSCE (@RF_OSCE) April 7, 2022

Zapojuje se dokonce i ruská ambasáda v konfliktu velmi vzdálené Jihoafrické republice. Například – podobně jako další ruské ambasády – píše o tom, že na Ukrajině ve skutečnosti velí Američané.

Some people wonder what's behind the argument that the Kiev regime is controlled by the #US. Well, let's give a floor to the🇫🇷journalist R.Le Sommier who spent 8 days in the conflict zone: "We were confronted with an🇺🇸who came to tell us: "Here I am in charge. Not the🇺🇦, but me." pic.twitter.com/5jqjP388qq

— ГК РФ в Кейптауне (@RusConsCapetown) April 11, 2022

Pozadu nezůstává ani facebook. Například ruská ambasáda v Londýně na svém profilu píše, že „kyjevský režim pod vedením britských zpravodajských služeb chystá nové falešné zinscenované provokace s cílem obvinit ruské ozbrojené síly z údajného týrání obyvatel Ukrajiny“.

Konspirační teorie, které účty ruských ambasád pomáhají aktivně vytvářet a šířit, si posléze dále žijí vlastním životem i na dalších dezinformačních a konspiračních stránkách a účtech v jednotlivých zemích.

Vyšlo na webu Hlídacípes.org

Zdroj