Západní stíhačky by mohly změnit válečnou situaci na Ukrajině. Je ale nutné překonat politické a technické problémy

1 měsíc starý 41

Americký bojový letoun F-16 ve službách polské armády | FOTO: Gerard van der Schaaf / Wikimedia Commons /CC BY 2.0

Dostane Ukrajina stíhačky, o které žádá západní země? O jaká letadla by se případně jednalo a mohlo by letectvo změnit současnou rovnováhu sil? Téma letadel je logicky na řadě poté, co Západ překonal určitou psychologickou bariéru a na Ukrajinu už pošle nové tanky.

Jak shrnuje web Novaja Gazeta Europe, americký prezident Joe Biden oznámil, že Washington Ukrajině stíhačky F-16 teď nedodá. Mezitím francouzský prezident Emmanuel Macron nevyloučil, že by Francie letadla poslat mohla. Velká Británie podle deníku The Telegraph zvažuje vývoz stíhaček na Ukrajinu, ale pouze v případě, že budou staženy ruské jednotky. Polský premiér Mateusz Morawiecki navrhl, že by Varšava mohla Ukrajině nabídnout letouny F-16, pokud by to bylo v koordinaci s ostatními spojenci v NATO. Jak řekl nizozemský premiér Mark Rutte, jeho země je rovněž ochotna zvážit možnost dodávek letadel Ukrajině.

Dále čtěte

()

Co znamená příchod Pavla na Pražský hrad? Odpoví nové číslo Týdeníku FORUM

číst článek »

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak zmínil, že o tématu probíhají zrychlená jednání. „Myslím, že se velmi brzy můžeme dostat na další úroveň, jako je letectvo a rakety delšího doletu.“ Podle Podoljaka Kyjev tyto zbraně potřebuje k úderům na logistickou infrastrukturu a dělostřelecké sklady ruských sil na Krymu. Také sdělil, že „partneři Ukrajiny to všechno chápou“, ale nemohou se „vzdát jistého druhu konzervatismu“ kvůli obavám, že by se kvůli válce na Ukrajině změnila globální architektura. Mluvčí ukrajinských vzdušných sil Jurij Ihnat poznamenal, že Ukrajina potřebuje asi 180 stíhaček.

Server Politico na základě informací od vojenských představitelů a diplomatů píše o debatě, která v NATO probíhá. Nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra řekl parlamentu, že vláda bude žádost Ukrajiny o dodání letounů F-16 zvažovat. Německý kancléř Olaf Scholz však v minulosti dodání stíhaček Ukrajině odmítal se zdůvodněním, že je třeba zabránit dalšímu vyostření situace.

Náčelník štábu amerického letectva Charles Brown uvedl, že Ukrajina by mohla dostat například švédské stíhačky Saab JAS 39 Gripen, Eurofighter Typhoon nebo francouzské Dassault Rafales. Švédský ministr obrany však prohlásil, že Stockholm nemá v plánu gripeny na Ukrajinu vyslat. Izraelský vojenský expert David Sharp míní, že v současnosti jsou veškeré rozhovory o dodávkách letounů na Ukrajinu jen teoretické, ale že Západ postupně při dodávkách zbraní překonává své psychologické bariéry. Podle Sharpa nyní vše závisí na americkém prezidentovi Joeu Bidenovi, který má moc schválit vývoz z USA a povolit reexport stíhaček vyrobených v USA pro jiné země.

Dále čtěte

Josef Skála (KSČM) (ČTK)

Komunista Skála se u soudu vykrucuje, že měl na masakr v Katyni jen alternativní názor. Říká se tomu lhaní

číst článek »

Samotný proces dodávek letadel na Ukrajinu by byl i v případě schválení komplikovanou záležitostí. Zkušení piloti se budou muset učit měsíce, nováčkům, kteří začínají od nuly, to bude trvat roky. Je třeba také vycvičit veškerý pozemní personál. F-16 by byl pro vývoz na Ukrajinu podle expertů zřejmě nejvhodnější, protože tato letadla jsou v různých modifikacích velmi rozšířená a používá je mnoho zemí. To znamená, že s povolením Washingtonu by nad Ukrajinou mohly létat. Některé země nyní přecházejí na modernější modely, takže trh s použitými F-16 je zásoben.

Pokud budou tato letadla vybavena slušnou výzbrojí, umožní jim to provádět údery mimo dosah ruských systémů protivzdušné obrany a stíhaček. Nejnovější vysoce přesné zbraně umožňují útočit na nepřátele bez překročení frontové linie. Bomby svržené z výšky 10 km mohou značnou rychlostí zlikvidovat protivníkovy síly vzdálené více než 100 kilometrů. Jeden letoun F-16 může těmito bombami zaútočit na několik různých cílů. Zároveň je nízké riziko sestřelení systémy protivzdušné obrany protivníka. Jediná stíhačka jakožto supermanévrující zbraň může být použita na různých úsecích fronty ve stejný den. A pokud Ukrajina získá značný počet stíhaček a moderní vysoce přesnou munici, může to potenciálně změnit válečnou krajinu.

Zdroj