‚Zapomněl jsem na něj.‘ Ministr Gazdík má podíl ve firmě, i když to zakazuje zákon o střetu zájmů

4 měsíce starý 24

Ministr školství a místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík má nadále poloviční podíl ve zlínské firmě Jocheček, upozornil ve středu web Deníku N. Zákon o střetu zájmů přitom ukládá ministrům povinnost ukončit veškeré podnikatelské aktivity do 30 dnů od nabytí funkce. Gazdík serveru řekl, že na své angažmá ve společnosti zapomněl a podílu se co nejdříve vzdá. Gazdík je ministrem školství, mládeže a tělovýchovy od loňského 17. prosince.

Praha 19:02 30. března 2022

Ministr školství a místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Gazdík firmu založil v roce 2019 společně s Martinem Valíčkem a oba do ní vložili 5000 korun, vyplývá z údajů v internetovém obchodním rejstříku. Gazdík je v něm veden jako jednatel firmy i držitel polovičního podílu doposud.

„Moje role ve firmě je čistě formální, nic jsem v té firmě nevykonával,“ řekl Gazdík Deníku N. Rovněž uvedl, že na svůj podíl ve firmě po jmenování členem vlády zapomněl, ačkoliv to po něm žádá zákon o střetu zájmů. „Podílu se proto vzdám co nejdřív,“ ujistil Gazdík.

Síkela: Kvůli zdražování energií zavedeme nová opatření. Zahrnují i kompenzace firmám

Číst článek

Společnost Jocheček z Kelče na Vsetínsku se zaměřuje především na správu majetku a řízení investic. „Jedná se o řízení různých stavebních prací, zařizování a provozování té stavby,“ řekl serveru spolumajitel firmy Valíček. Dodal, že firmu řídí hlavně on.

Kromě toho společnost připravuje a vypisuje výběrová řízení na dodavatele nebo vede agendu čerpání finančních prostředků. V roce 2019 měla firma podle účetní závěrky tržby 149 000 korun, o rok později 234 000.

Gazdík není jediným členem vlády, který musí kvůli vládnímu angažmá přestat podnikat. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ukončil koncem prosince podnikání ve firmě Avtokrat Consult, která pořádá školení lékařů. Novým majitelem a jednatelem brněnské firmy se stal ministrův syn.

Podnikání kvůli vstupu do vlády Petra Fialy (ODS) ukončil také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zbavil se svých podílů ve společnosti Prime Fund, koupil je od něj zakladatel fondu Jan Svoboda, napsal v prosinci server Hospodářských novin.

ČTK

Zdroj