Záporožská jaderná elektrárna byla opět připojena k vnější síti

4 měsíce starý 49

foto Záporožská jaderná elektrárna na Ukrajině na snímku z 1. května 2022.

Vídeň/Kyjev - Rusy okupovaná Záporožská jaderná elektrárna na jihu Ukrajiny byla opět připojena k vnější síti poté, co bylo vnější napájení v noci na čtvrtek přerušeno při ruském ostřelování, které poničilo vedení vysokého napětí. Informovala o tom dnes Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Oba přívody vnějšího elektrického proudu byly opraveny a znovu napojeny v pátek odpoledne, oznámil generální ředitel MAAE Rafael Grossi. V dnešním prohlášení dále zopakoval svou výzvu ke zřízení zóny jaderné bezpečnosti a ochrany kolem největší jaderné elektrárny v Evropě, aby se předešlo jaderné nehodě. "Nemůžeme si už dovolit ztrácet další čas. Musíme jednat, dokud není příliš pozdě," řekl Grossi.

Po odpojení od vnější sítě musely být reaktory elektrárny chlazeny s pomocí záložních dieselgenerátorů, které měly palivo na 15 dní.

Elektrárna je už delší dobu obsazena ruskými vojáky, ale stále ji obsluhují ukrajinští zaměstnanci. Areál zařízení byl opakovaně ostřelován, z čehož se navzájem obviňovaly obě bojující strany, tedy Rusko i Ukrajina.

Zdroj