Zastropování dotací? Některým zemědělcům přijdou zvrhlé, ministr se na návrh dívá skepticky

před 1 měsíc 65

Jan Král a Karel Horák. Oba mají rodinnou farmu s výměrou okolo pěti set hektarů. Jeden chová nosnice, druhý prasata. Oba tvrdí, že největším strašákem je byrokracie. Ovšem na tom, jestli zastropovat dotace, se neshodnou.

ČTĚTE TAKÉ: Rozdělení zemědělců nahrává vládě, míní Korecký. Podivil se nad komunistickou rétorikou

„Například ty pražské demonstrace. Aby někdo bral na jeden subjekt 2,2 miliardy dotací, mi přijde strašně zvrhlé,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Král. Horák na to měl jiný názor. „Podmínky mají být spravedlivé a jednotné. Nemyslím si, že je dobře někoho omezovat v tom, že je větší a že ho zastropujete,“ poznamenal.

Asociace soukromého zemědělství navrhuje zastropovat dotace na výměru 2000 hektarů. V praxi by to znamenalo, že podnik, který má například 10 tisíc hektarů, dostane podporu jen na jednu pětinu své výměry. „Dotace by měly směřovat na podporu menších subjektů, kteří v regionu žijí a peníze v něm znovu obrátí a použijí je ve prospěch daného místa,“ vysvětlil předseda Asociace Jaroslav Šebek.

Ministr zemědělství ovšem tvrdí, že zastropování podpory na hektary brání evropské předpisy. „Podle zemědělské společné politiky se stropuje na příjem, to je tuším 100 000 eur. Kdybychom to převedli na hektary, tak bychom stropovali někde na 1100 hektarech a k tomu se neklonil nikdo z koaličních partnerů,“ nechal se slyšet Marek Výborný (KDU-ČSL).

„U nás je specifická situace tím, že u nás máme zemědělství ovládané velkými zemědělskými podniky, a to nejvíce v celé Evropě a dokonce s velkým odstupem od druhého, kterým je Slovensko,“ uvedl datový analytik Petr Bartoň.

Výborný chce na vládě prosadit registr propojenosti podniků, podle kterého by bylo snadné zjistit, jaké společnosti se zaměrně rozdělují s cílem získat více dotací.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: To je něco tak drzého. Klaus se tvrdě pustil do Fialy kvůli výrokům o zemědělcích

Přečtěte celý článek