Zástupci české vlády přijeli do Kyjeva. Se svými protějšky budou jednat o obnově Ukrajiny i uprchlících

4 měsíce starý 100

Zástupci české vlády v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS) přijeli do Kyjeva. Schůzky s ukrajinskou vládou se vedle Fialy zúčastní tři vicepremiéři a čtyři ministři, uvedla Česká televize. Podle fotografií zpravodaje Radiožurnálu zveřejněných na twitteru je součástí české delegace například ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). Přítomen je i poradce premiéra pro evropské záležitost Tomáš Pojar.

Ministři české vlády mají v Kyjevě se svými ukrajinskými protějšky jednat o poválečné obnově Ukrajiny či ukrajinských uprchlících na českém území. Společné zasedání obou kabinetů provází kvůli trvající ruské vojenské invazi na území Ukrajiny přísná bezpečnostní opatření. Úřad vlády proto dosud ani nezveřejnil přesné složení delegace, která by se kromě jednání s ukrajinskými protějšky měla zřejmě setkat také s tamním prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Do Kyjeva česká delegace přijela zhruba s hodinovým zpožděném oproti plánům, důvodem byly pondělní výbuchy v oblasti. Ruské rakety totiž podle kyjevských úřadů ráno opět mířily na civilní infrastrukturu metropole. Po příjezdu delegaci na vlakovém nádraží v Kyjevě přivítal bývalý ukrajinský velvyslanec v České republice Jevgenij Perebijnis.

Premiér Petr Fiala už krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu tamní hlavní město navštívil. V polovině března společně s polským premiérem Mateuszem Morawieckým a slovinským předsedou vlády Janezem Janšou vyrazil do Kyjeva, který se snažily obklíčit ruské jednotky. Ukrajinský prezident Zelenskyj tehdy návštěvu označil za silný projev podpory napadené země.

Zdroj