Zastupitelé Prahy uctili minutou ticha památku obětí ruské agrese

1 měsíc starý 5

foto Ilustrační foto - Pražský primátor Zdeněk Hřib.

Praha - Pražští zastupitelé na začátku svého dnešního jednání uctili minutou ticha památku obětí ruské agrese. Akt se týkal všech obětí, nejen výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, při kterém zemřeli dva lidé. Vzdát hold navrhl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Vedení Prahy v minulosti například přejmenovalo náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova po opozičním ruském politikovi nebo vyzvalo k vrácení části Stromovky zabrané v roce 1968, která stále patří České republice.

"Chtěl bych navrhnout, že bychom minutou ticha uctili oběti ruské agrese. Prosím, povstaňte. Je to minuta ticha za oběti ve všech etapách naší země," řekl Hřib.

Pražští politici se ke vztahu k Rusku vyjadřovali několikrát. Kromě přejmenování náměstí a návratu části Stromovky se s Ruskem dostali do sporu například při odstranění sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6 nebo pamětní desky v Řeporyjích takzvaným vlasovcům, kteří osvobozovali Prahu v roce 1945. Hřib, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta Řeporyj Pavel Novotný (ODS) byli loni pod policejní ochranou.

Zdroj