Zaveďte specifické sankce kvůli Navalného smrti, požaduje osm zemí včetně Česka

před 2 měsíce 22

Osm evropských zemí, včetně Česka, vyzvalo Evropskou unii k přijetí sankcí proti ruským soudcům, prokurátorům a představitelům vězeňské služby kvůli smrti ruského opozičního politika Alexeje Navalného, napsala dnes agentura Reuters. Odvolává se přitom na dopis osmi ministrů zahraničí, který měla možnost vidět.

Dopis adresovaný šéfovi diplomacie EU Josepu Borrellovi podepsali podle Reuters ministři zahraničí Česka, Estonska, Finska, Litvy, Lotyšska, Polska, Švédska a Rumunska.

Tento postoj podle nejmenovaných představitelů sdílejí rovněž Dánsko, Francie, Irsko a Nizozemsko, tedy celkem výzvu podpořilo 12 zemí, dodal Reuters.

„Navalného smrt je další známkou zrychlujících a systematických represí v Rusku. Tato výzva je kolektivní akce,“ uvádí se v dopisu. „Domníváme se, že je silný důvod pro zavedení specifického sankčního režimu vůči Rusku, který by odpovídal na situaci v zemi,“ praví se dále v dokumentu.

„Nový režim by poskytl pevný právní základ pro vytvoření seznamu osob z ruského represivního státního aparátu, včetně osob zapojených do politicky motivovaného odsouzení členů občanské společnosti a demokratické opozice a jejich následného věznění, jako jsou osoby odpovědné v rámci justičního řetězce (prokurátoři, soudci, vězeňská služba),“ dodali šéfové diplomacií.

Sedmačtyřicetiletý Navalnyj zemřel ve vězení za polárním kruhem, oznámila 16. února ruská vězeňská služba. Vdova a Navalného přívrženci obvinili ruského prezidenta Vladimira Putina, že nechal kritika Kremlu zavraždit. Kreml tato obvinění popírá. Podle úmrtního listu zemřel Navalnyj z přirozených příčin.

Navalnyj byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval režim prezidenta Vladimira Putina. Od ledna 2021 byl ve vězení, postupně si vyslechl tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.

Přečtěte celý článek