‚Zcela určitě porušil zákon.‘ Ministryně spravedlnosti podá kárnou žalobu na Pavla Zemana

1 měsíc starý 2

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) porušil zákon a překračuje své pravomoce v kauze výbuchu ve Vrběticích. Proto se rozhodla na něj podat kárnou žalobu. Ve čtvrtek o tom informoval deník Právo. Benešové vadí hlavně Zemanovo vystoupení na tiskové konferenci 19. dubna, kde o případu mluvil.

Praha 10:36 6. května 2021

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) podá kárnou žalobu na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Zcela určitě porušil zákon... Překračuje kompetence dané zákonem. Podle zákona neměl (Zeman) v té věci vůbec vystupovat. On není ani dozorovým, ani dohledovým státním zástupcem. Pasoval se do role jakéhosi generálního prokurátora,“ řekla Benešová podle Práva a odvolávala se na zákon o státním zastupitelství.

Fiasko ve sněmovně: šéfové tajných služeb se ke slovu nedostali, Babiš Hamáčkovu cestu nekomentoval

Číst článek

Celou kauzu Vrbětice totiž dozoruje Krajské státní zastupitelství v Brně, na které dohlíží Vrchní státní zastupitelství v Brně. Proto by nejvyšší státní zástupce, který je ještě o stupeň výš, neměl do přísahu vůbec zasahovat.

„Určitě to budu muset podat, protože jestli někdo porušuje zákon o státním zastupitelství, jinak nejde postupovat,“ řekla s tím, že podle ní Zeman předstírá dozor nad případem.

Kárnou žalobu na Zemana žádá i právní zástupce Imex Group, která měla v pronájmu oba vybuchlé sklady. Ani Radku Ondrušovi se nelíbí Zemanův postup v kauze. Proto na začátku týdne poslal Benešové kárný návrh. Ondruš dříve působil pod Benešovou na Nejvyšším státním zastupitelstvím.

Ministryně i právní zástupce Imex Group se na základě Zemanových výroků domnívají, že nahlížel do živého spisu, což by neměl. „Navíc právě nejvyšší státní zástupce má jako jediný ze zákona konečné slovo v rámci kontroly skončené věci, a tady by měl být zvlášť obezřetný, když mu to (kauza Vrbětice) může v budoucnu přijít na stůl,“ dodala Benešová. Podle ní je to celé „naprosto neuvěřitelné“.

‚Odvedl kus práce‘

Benešová k Vrběticím: Souhlasím s prezidentem, podle mě je vyšetřovacích verzí i víc

Číst článek

Nejvyšší státní zástupce nevěděl, že na něj chce ministryně podat kárnou žalobu. Ve svém vyjádření napsal, že dozorový státní zástupce dospěl k závěru, že je veřejný zájem na tom informovat veřejnost.

„Krajské státní zastupitelství v Brně sepsalo informace, které bylo možné zveřejnit, a tyto zaslalo nejvyššímu státnímu zástupci, aby je jako hlava soustavy státního zastupitelství reprezentující veřejnou žalobu navenek zpřístupnil veřejnosti,“ reagoval Zeman.

Za nejvyššího státního zástupce se už v neděli postavil i ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). „Pavel Zeman odvedl kus práce, co se týká Vrbětic,“ řekl v České televizi.

Šéfžalobce Zeman: Nenabyl jsem dojmu, že by chtěl Hamáček kauzu Vrbětice utlumit nebo ukončit

Číst článek

„Musela proběhnout nějaká tisková konference, kde stát řekne, jak to je. Z logiky věci by tam měl vystoupit pan plukovník Mazánek za Národní centrálu proti organizovanému zločinu a někdo za státní zastupitelství. Ale ve finále jsme se dohodli, aby tam nemusel vystupovat dozorový státní zástupce, který je někde z Moravy, že v rámci státního zastupitelství tam vystoupí Pavel Zeman,“ popsal v Otázkách Václava Moravce Hamáček.

Kárná žaloba na Pavla Zemana má ale mít podle Benešové více bodů. „K tomu jsou tady ti Czerninové a další věci. A sama to vidím, co (Zeman) předvádí,“ doplnila ministryně a zmínila restituční spor kolem majetku šlechtického rodu Czerninů.

Zeman měl podle Benešové v roce 2014 zprostředkovat schůzku se soudcem Janem Czerninem. Ten měl zprostředkovat smírné řešení mezi Czerníny a Zemanovým přítelem Petrem Habersbergerem.

pj

Zdroj