Zdání klame, Andrej Babiš nezmizí. Zalehne na matrace

3 měsíce starý 65

Okolo Andreje Babiše se dějí nevídané věci. Po tom, co prohrál v obou kolech prezidentské volby, oznámil, že za špatnou kampaň může marketér. Následně z jeho nejužšího týmu vypadli všichni dlouholetí pracovníci. Marek Prchal, Vladimír Vořechovský a dokonce i Tünde Bartha, která měla být kancléřkou. K tomu Babiš požádal novináře, aby ho neoslovovali poslanče a aby na něj zapomněli. Předsednictvo jeho hnutí má jednat 8. února o tom, co bude dál. Až po tomto jednání pak Babiš oznámí své další kroky. Média spekulují, že se vzdá mandátu. Je to pravděpodobné. Bude to znamenat jeho odchod z politiky? Ani náhodou. Zalehne na matrace.

Známý termín z velkolepého díla Maria Puza Kmotr označuje stav, kdy se klan po ataku sevře a připravuje se na rozhodující válku s dalšími rodinami v mafiánském prostředí. Andrej Babiš není ten typ, který by jen tak vycouval, protože ho někdo porazil ve volbách. Je zvyklý mít moc, chce ji a bude o ni znovu bojovat ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2025. Příští týden to nebude žádné velké jednání nebo snad dokonce hlasování a rozhodování předsednictva ANO. Babiš tak jako vždy půjde na toto jednání s informacemi a instrukcemi. Členové předsednictva tak jako vždy odhlasují to, co jim majitel předloží k odhlasování.

Dále čtěte

Prezidentská kampaň Andreje Babiše (ANO) (Pavel Hofman / FORUM 24)

Čas na homeopatika na křivdu. Babišova drtivá prohra ukazuje, že Česko už je dál

číst článek »

Nejpravděpodobnějším scénářem je skutečně ohlášení složení mandátu. Zůstane předsedou ANO, stáhne se zdánlivě do ústraní. Práci ve sněmovně za něj budou i nadále dělat Havlíček a Schillerová, v roli přidavače bude Juchelka. Babiš občas někde něco prohlásí, jinak bude odpočívat a sestavovat nový tým, případně starý přeskládá. To bude trvat zhruba rok, rok a půl. S novým týmem píáristů se vrátí a bude bojovat o vítězství ve volbách 2025.

Ten rok a půl bude někde u bazénu hledat odpověď na tu nejtěžší otázku, kde vzít voliče. I když prohru v prezidentských volbách vydává za úspěch, protože dostal 2,4 milionu hlasů, tak jeho lidé, než je vyhodil, mu jistě stihli vysvětlit, že volby do poslanecké sněmovny jsou zcela jiná disciplína. Rozhodně nemůže počítat s tím, že ANO získá 2,4 milionu hlasů v roce 2025. Nezíská. Stejně tak vládní koalice pravděpodobně nezíská 3,4 milionu hlasů, které dostal Petr Pavel.

Po tom, co Babiš brzy ztratil pravicové voliče, na které své politické dílo zpočátku hrál, vycucl voliče ČSSD a KSČM. A ani to nestačilo, jak se mu ukázalo v roce 2021. Tak tentokrát vsadil kartu na poslední skupinu lidí, která mu zbyla. Na voliče SPD, na voliče extremistických ministran a na lidi, kteří ani volit nechodí, ale jejich mantrou je „boj proti systému“ a smyslem života čekání na to, kdy se o ně konečně vláda postará. Ano, vrabelovci.

Jenže ani to nevyšlo. Ukázalo se, že těchto lidí je méně, než Babiš čekal. Takže, kde brát? Babiš to nebude mít jednoduché ani v roce 2025. Jedinou jeho šancí jsou případné chyby vládní koalice. Skandály, které znechutí stávající pravicové voliče a Babišovi se s použitím nekonečného rozpočtu a s jeho mediálním vlivem podaří ze sebe udělat to, co se mu už jednou povedlo. Alternativu a antikorupční hnutí. Jakkoliv to nyní, po tom, co předvedl, zní humorně.

Dokud nebude koalice páchat skandály, nezbude Babišovi nic jiného, než bojovat o voliče s Tomiem Okamurou a dalšími proruskými spolky a hrát si na pseudovlastenecké hnutí. A znovu prohraje. Na to si ale počkáme do roku 2025. Teď se Babiš stáhne. Pokusí se nabrat síly a naposledy zabojuje o moc. Zalehne na matrace.

Zdroj