Zdaňte západní firmy podnikající v Rusku. Evropská unie hledá způsoby, jak financovat Ukrajinu

před 2 týdny 32

Zdaňte západní firmy podnikající v Rusku, aby pomohly Ukrajině, vyzval eurokomisař Virginijus Sinkevičius. Nelze podle něj čekat, až se populisté chopí moci.

„Stále máme společnosti, kterým je to jedno a zůstávají v Rusku. Proč se nebavíme o jejich zdanění?“ navrhl Virginijus Sinkevičius, evropský komisař pro životní prostředí, oceány a rybolov po své cestě do Kyjeva, kde má představit plány na stíhání zločinů proti životnímu prostředí.

Najít zdroje financování, které by se evropských daňových poplatníků dotkly co nejméně, považuje za velmi důležité.

Místo toho, aby blok apeloval na daňové poplatníky EU, aby pomohli vyplnit chybějící mezeru, což by mohlo povzbudit populisty, měl by se blok podle Sinkevičiuse zmocnit zmrazených aktiv Ruska a začít zdaňovat západní společnosti, které i přes sankce nadále působí v Rusku.

„Potřebujeme zde mít dlouhodobý plán. Rusko čeká na čas a čeká, až se Evropa a USA unaví a populisté převezmou moc. Tento plán musí zahrnovat financování, které pochází ze zmrazených aktiv nebo daní.“

Evropské země nedávno podepsaly balíček pomoci pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur. Tyto peníze se ovšem zdají nedostatečné k tomu, aby zaplnily rozpočtovou mezeru země vzhledem k tomu, že americká pomoc Kyjevu je zdržována republikánskými zákonodárci.

Navzdory prosbám několika států EU včetně Litvy, Sinkevičiusovy domovské země, plány na použití zmrazených ruských aktiv na pomoc Ukrajině váznou. Velké státy EU, jako Francie a Německo, varovaly před nepříznivými dopady konfiskace ruského majetku a jeho použití na pomoc Ukrajině.

Přečtěte celý článek