Žďáru nad Sázavou stárnou a ubývají obyvatelé. Město chce přilákat mladé, kampaň zacílí i na lidi z Brna

5 měsíce starý 249

Žďár nad Sázavou se potýká s negativní demografickou křivkou. Produktivní obyvatelstvo odchází a přibývá starších, za posledních 10 let ztratilo město 10 procent obyvatel a situace se může dál zhoršovat. Radnice proto chystá kampaň, cílit bude mimo jiné na Brňany.

Žďár nad Sázavou 22:30 30. října 2022

Žďár nad Sázavou | Foto: Irena Šarounová | Zdroj: Český rozhlas

Před 10 lety žilo ve Žďáře nad Sázavou skoro 22 tisíc lidí, teď jich je o 10 procent méně. Trend by se ale mohl zrychlit, upozorňuje děkan Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické Jakub Fischer: „Do roku 2031 by to nebylo 10 procent lidí za 10 let, ale 12 procent.“

Lidé ve Žďáře stárnou a ubývá jich. Město se snaží trend zvrátit, sítě rozhazuje třeba v Brně

Podle studie, kterou tým kolem Fischera vypracoval, městu navíc hrozí stárnutí populace. Od roku 2011 tam vzrostl počet lidí nad 65 let o téměř 30 procent.

Radnice proto hledá cesty, jak tento negativní trend zvrátit. Pomoci má mimo jiné marketingová kampaň, která směřuje na obyvatele větších sídel s předpokládanými vyššími životními náklady. Vedení Žďáru si myslí například na nepříliš vzdálené Brno.

Po osmi dnech končí kempování před žďárskou radnicí. Úředníci rozdali rezervace k parcelám

Číst článek

„Ve Žďáře by mohlo v nejbližších letech vzniknout více než 300 bytů. Brno je relativně rychle dostupné automobilem, nebo vlakem. Takže si věříme na to, že pro část lidí v dražších regionech by se mohl Žďár stát atraktivním místem pro život,“ plánuje starosta Martin Mrkos (STAN) s tím, že na podobě kampaně se ale ještě bude pracovat.

Na začátku září město otevřelo rezervaci na odkup 27 stavebních parcel za zastropované ceny. „Zastropováním jsme chtěli dát impulz k tomu, aby se o pozemky zajímali lidé, kteří tady chtějí žít a založit rodinu,“ vysvětlil starosta Mrkos. Část zájemců o pozemky stála ve frontě nepřetržitě osm dní.

Patrik Salát

Zdroj