Zdechovský: Kauza reklamy na Čapím hnízdě v Evropě rezonovala, rozhodnutí policie je zvláštní

5 měsíce starý 98

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) | FOTO: Tomáš Zdechovský / se svolením autora

Policie odložila vyšetřování případu údajných daňových úniků u reklamy na Čapím hnízdě. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) tento vývoj kauzy, která rezonuje i v Evropské unii, Českou republiku a její předsednictví neovlivní, ačkoli rozhodnutí policie považuje za zvláštní.

Bude odložení kauzy Čapí hnízdo podle vás problém z hlediska Evropské unie, která se zabývá střetem zájmů Andreje Babiše?

Z hlediska Evropské unie určitě ne, ale kauza je sledovaná. Na Čapím hnízdě prokazatelně žádná reklama nebyla, to samozřejmě je vnímáno jako problém a určitě si myslím, že to bude otázka zájmu řady mých kolegů, protože jde o člověka, který zároveň ohýbá dotace.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM vypráví příběh „za všechny prachy“

číst článek »

Takže reakci Evropské unie neočekáváte?

Evropská unie nemá jak reagovat. To je kompetence českých úřadů. Nicméně celá kauza s reklamou rezonovala jak v českých, tak v německých médiích. Je to bráno jako podvod, pokud někdo investuje 280 milionů a tvrdí, že to je za reklamu, která nebyla uskutečněna. Například němečtí kolegové věc vnímali tak, že se premiér dopustil podvodného jednání, a to tehdy mělo poměrně velký ohlas. V Evropské unii určitě.

 Poškozuje to Českou republiku vzhledem k nadcházejícímu předsednictví?

Spíš to poškozuje obraz Andreje Babiše, nikoli Českou republiku. Určitě na základě něčeho musely úřady a policie v Česku rozhodnout. Ale já to vnímám tak, že to poškozuje hlavně Andreje Babiše jako politika. Ukazuje to, že Babiš je jeden veliký podvodník. Celé Čapí hnízdo bylo od začátku podvod.

A je to kauza srovnatelná s Hlubučkem nebo s kýmkoliv dalším. On tady dnes kritizuje mafiánské praktiky, ale v čem se to liší, vytáhnout z jedné země peníze za fiktivní reklamu? Takže z mého pohledu se tomu člověk musí pouze usmát a říct si „ok“. České úřady a policie rozhodly, jak rozhodly, ale toto rozhodnutí je z mého hlediska zvláštní.

Očekáváte, že se konečně dozvíme výsledky druhého auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše?

Výsledky z auditu jsem viděl na stránkách ministerstva zemědělství a jednoznačně ukazují, že firmy z holdingu Agrofert dostávaly podporu, přestože nebyly malé a střední firmy. Z našeho pohledu je to problematická věc.

Dále čtěte

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/AP/Petr David Josek)

Reklamní větev kauzy Čapí hnízdo policie odložila. Možné daňové úniky Agrofertu tak zůstanou nevyšetřeny

číst článek »

Takže stále myslíte, že Agrofert bude muset vracet miliardy?

Ano, nyní záleží na rozhodnutí ministerstva zemědělství, ale z mého pohledu tu není žádná jiná možnost. Záleží, o jak velké částce se rozhodne. Z hlediska práva a analýz, které má ministerstvo k dispozici, je jednoznačné, že jak  dotace přímé, tak nepřímé by měl Agrofert vracet, protože se týkají střetu zájmů. Andrej Babiš neměl pobírat za dobu, kdy byl premiérem, ani přímé dotace. Když se podíváte na paragraf příslušného ustanovení a nařízení, tak se nerozlišuje mezi přímými a nepřímými dotacemi. U všech dotací se jedná celkově o miliardy.

Jak je podle vás možné, ze policie případ odložila? Může to mít souvislost s tím, že Babiš chce kandidovat na prezidenta?

Nechci vůbec spekulovat. Policie musí být nezávislá. Teď se bude hodně politiků navážet do Andreje Babiše a bude říkat, že to má nějaké spojitosti. Já bych to viděl tak, že policie má konat, má to prověřit, a jestliže to prověřila takhle, já to respektuji.

Zdroj