Zdobená vejce i koláče. Ukrajinci se o velikonocích snaží poslat dárky vojákům na frontu

3 měsíce starý 73

Vysílačky, noční vidění, ale i ozbrojená vozidla už zvládli ukrajinští dobrovolníci z iniciativy IT.troops dopravit vojákům na frontovou linii. Civilisty v okolí fronty, kde často neteče voda a nejde elektřina, se zase snaží zásobit speciálními samoohřívacími balíčky s jídlem. Tento víkend ale Ukrajina slaví pravoslavné Velikonoce, a tak vojákům a lidem v zasažených oblastech posílají speciální velikonoční zásilky.

Kyjev 11:30 24. dubna 2022

Velikonoční koláč v košíku v kostele | Foto: Jana Karasová | Zdroj: Český rozhlas

Dobrovolník Michailu přivezl na trh v Buče nedaleko Kyjeva, ve které se lidé stále vzpamatovávají z ruské okupace, tradiční velikonoční koláče. Jsou to takové dorty z kynutého těsta zdobené cukrovou polevou.

Ukrajinci se o velikonocích snaží poslat dárky vojákům na frontu. Více si poslechněte v reportáži zvláštní zpravodajky Českého rozhlasu na Ukrajině Jany Karasové

Organizace, které Michailu pomáhá, jich od různých pekáren v Kyjevě a ve Lvově koupila za peníze ze sbírky víc než pět tisíc.

Pro velikonoční koláč si přišla i paní Líza, ve tváři jí je vidět obrovská úleva. „Půjdeme do kostela s takovým krásným koláčem,“ říká Radiožurnálu.

Celou dobu z Buči neodjeli, protože mají syna, který je na vozíku, dokonce ani doma nemají sklep a schovávali se jen pod schody. „V bytě jsme neměli ani světlo, ani teplo. Teď už nás připojili a jsem opravdu šťastná, že už jsme se konečně ohřáli. Celé dva měsíce bylo velmi chladno. Ohřívali jsme se u ohně,“ popisuje paní Líza.

Jednou k nim přišli ruští vojáci prohledat byt. S velkou úlevou paní Líza popisuje, že naštěstí jim nic neudělali. „Bůh se nad námi smiloval a všechno jsme to přežili. Jsme teď tak šťastní. Během okupace jsem na nic neměla chuť, ale teď jsem dostala strašnou chuť na uzeninu,“ odhaluje paní Líza, proč na trh vyrazila.

Dobrovolník Michailu balí prázdné krabice od velikonočních koláčů, čtyřicet z nich ještě schoval a nese je do suterénu jednoho z kostelů v Buče.

Místní kněz Alexej ukazuje, že všude v místnosti byly postele, matrace, ale že to uklidí a budou tady slavit velikonoce.

Cestou zpět do Kyjeva dostává Michailu od koordinátorky, která celou akci řídí ze Lvova na západní Ukrajině, další instrukce.

„Další koláče pošleme poštou do Dnipra. Tam je vyzvedne policie a zaveze do Izjumu vojákům. Dostanou nejméně 300 kusů,“ říká Michailu. Teď ještě vyzvedl v televizních ateliérech v Kyjevě zdobená vajíčka, kterým se tady říká pisanky, a ty společně s velikonočním pečivem zamíří na frontovou linii k vojákům u města Izjum.

Jana Karasová

Zdroj