Zdravotní sestry by mohly dostat slíbené bonusy. Na lékaře tlačí ministr zdravotnictví

1 měsíc starý 9

Zdravotním sestrám tleskalo celé Česko a politici slibovali, že poděkování najdou i na svých výplatních páskách. Jenže stovky, možná až tisíce sester od lékařů, pro které pracují, peníze neobdržely. „Dostávají něco mezi deseti a dvaceti tisíci korunami místo pětasedmdesáti tisíc,“ uvedla předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Peníze zůstaly lékařům v kapse

Desetitisíce korun, které zdravotním sestrám stát poslal přes pojišťovny, se podle odborářů zasekly v kapsách lékařů. Někteří za ně nakoupili například vybavení ordinace. CNN Prima NEWS v pondělí upozornila na případ zdravotní sestry z Ostravy. Její doktorka tvrdí, že od pojišťovny na odměny nedostala dost peněz.

„Cítím, že s tím zaměstnavatelem nadále nechci spolupracovat, proto jsem podala výpověď. Jak někdo může nakládat ve svůj prospěch s penězi, které mu nepatří, to mi z etického hlediska hlava nebere,“ stěžuje si podvedená sestra.

I ona ale má ještě naději, že zasloužené peníze uvidí. Na lékaře totiž začal tlačit ministr zdravotnictví. „Je to mimořádně neseriózní, považuji to za morální selhání,“ uvedl Adam Vojtěch (za ANO). „Hlavním problémem je, pokud zaměstnanci nedostanou ani korunu. I takové případy jsou,“ dodal.

Na odměny má jít od pojišťoven celkem osm a půl miliardy korun. Poslední stovky milionů dorazí doktorům do konce tohoto měsíce. Zdravotní sestry by tak měly to, co jim chybí, najít na výplatní pásce v srpnu. V případě, že se tak nestane, může na lékaře přijít kontrola z finančního úřadu. Nezaplatili by totiž státu ani odvody, na které také dostali peníze. Dokonce se mohou dostat až před soud.

Za sestry se také staví odborový svaz. „Pokud dojde k nějakým excesům, budeme to řešit individuálními žalobami,“ uvedla Žitníková. Rovněž ministerstvo zdravotnictví slibuje, že se zaměří na lékaře, kteří by chtěli ošidit své zdravotní sestry.

Zdroj