Zdravotníci, policisté, hasiči či energetici. Rakušan řekl, koho by se mohla týkat pracovní karanténa

5 měsíce starý 138

Pracovní karanténa by se v případě masivního šíření koronaviru týkala třeba zdravotníků, energetiků, pracovníků dopravy nebo policistů a hasičů. Po jednání Ústředního krizového štábu to řekl ministr vnitra z hnutí STAN Vít Rakušan. Seznam se ale ještě rozšíří a jeho finální podobu musí schválit vláda, která zasedá ve středu.

Praha 17:55 10. ledna 2022

Předseda Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ústřední krizový štáb navrhuje nějaký postup, stejně jako rada covidových ministrů. Jediný, kdo přijímá opatření, která platí, je vláda,“ zdůraznil Rakušan.

Ministerstvo vnitra podle něj dostalo za úkol definovat seznam oblastí kritické infrastruktury a nezbytných dodávek, v návrhu proto neuvádí konkrétní profese.

Aktuální epidemická situace zavedení pracovní karantény podle Rakušana nevyžaduje. Složky kritické infrastruktury ale musejí o nemocnosti pravidelně informovat.

„Hasiči a policisté a další prvky kritické infrastruktury nám budou od zhruba deseti procent nemocnosti svých příslušníků pravidelně referovat o tom, jak nárůst ve složkách vypadá. Abychom předtím, než se dostaneme k nějakým 25 procentům, stačili rychle reagovat,“ uvedl podle Radiožurnálu ministr.

Udržet funkční stát

Smyslem pracovní karantény má být udržení fungování státu i v případě, kdy by se mezi zaměstnanci kritické infrastruktury ve větší míře rozšířila varianta covidu-19 omikron. Lidé z vybraných profesí, kterým by při testování v práci vyšel pozitivně antigenní test, by mohli pracovat i nadále.

V souvislosti s variantou Omikron jsme na vládě rozhodli o:
-Zkrácení karantény/izolace na 5 dní od 11.1.
-Od 17.1. bude povinné testování zaměstnanců ve firmách (2x týdně). Režim by měl fungovat 2-3 týdny.
Dál @Ministerstvo vnitra prověřuje zásoby testů institucí a připravuje nákup nových.

14:41 – 05. 01. 2022

10 170

„Ale musí se zajistit podmínky s ohledem na to, že ten člověk je potenciálně rizikový,“ řekl Rakušan. Člověk by musel pracovat v izolovaném prostředí s respirátorem, nemohl by trávit čas ve společných prostorách a musel by z práce rovnou domů.

Pokud by se u člověka nákaza potvrdila i PCR testem, do práce by podle Rakušana už nedocházel. Pracovní karanténa se také podle Rakušana nebude týkat školství, kde je velké riziko další nákazy. Povinnost být v pracovní karanténě lze podle Rakušana složitě vymáhat. „Pokud by existoval nouzový stav, ta situace je o poznání jiná,“ řekl.

Přijde nouzový stav?

Stát je podle Rakušana nyní schopen zvládat epidemii v režimu pandemického zákona. Zavedení nouzového stavu nyní není třeba, do budoucna ho ale Rakušan nevyloučil. „Může přijít situace, kdy třeba třetina hasičů či policistů bude mimo výkon služby, která by případně nouzový stav jako silnější instrument vyžadovala,“ doplnil.

Stát nakoupil testy levněji než posledně. Za 14 milionů antigenních testů do škol dá téměř 194,5 milionu

Číst článek

Stav nouze by umožnil povolat k výkonu určité práce i lidi mimo tuto profesi. Jde pouze o scénář, o kterém štáb debatuje. „Situace, jak to s pandemií vypadá, nevyvolává nyní potřebu nouzového stavu, ale nástup může být rychlý,“ míní Rakušan.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pondělí při návštěvě Fakultní nemocnice Brno uvedl, že se pracovní karanténa bude určitě týkat pracovníků ve zdravotnictví a sociální oblasti.

Podle Válka by měl mít pracovník v karanténě respirátor FFP2, měl by jíst odděleně a pracovat odděleně od ostatních zaměstnanců. Po práci by pak musel domů, nesměl by se zúčastnit volnočasových aktivit.

Nákaza omikronem je rychlá, jeho infekčnost je naopak kratší.

Co s tím?

Po konzultaci s odborníky jsme od úterý 11. ledna přistoupili ke zkrácení karantény i izolace na 5 celých dní.

Od 17. 1. navíc začíná plošné testování zaměstnanců prostřednictvím antigenních testů. pic.twitter.com/FgPZerEg7u

— Vlastimil Válek (@vlvalek) January 5, 2022

Kritickou infrastrukturou jsou prvky, u nichž by narušení jejich funkce mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatel, zdraví lidí či ekonomiku. Mezi její typické prvky patří elektrárny, přehrady, letiště nebo telekomunikační sítě, ale také strategické finanční instituce a státní úřady.

Od příštího týdne budou mít všichni zaměstnanci povinnost testovat se dvakrát týdně antigenními testy. V případě pozitivity půjdou na pět dní do karantény, přičemž tento režim by měl fungovat dva až tři týdny.

ČTK, Vít Andrle, til

Zdroj