Zdravý člověk má pracovat, děti chodit do školy a stát poskytovat jednoduchou digitální službu. To jsou základní principy re-VIZ...

před 3 měsíce 77
Zdravý člověk má pracovat, děti chodit do školy a stát poskytovat jednoduchou digitální službu. To jsou základní principy re-VIZE dávek, kterou jsem dnes představil. Kdo chce vědět více. 🧵👇

Po 30 letech zavedeme do sociálního systému princip, že zdravý člověk bude při žádosti o sociální podporu motivován pracovat nebo si práci hledat. Kdo tak učiní, dostane jednoduše více peněz než ti ostatní. Chci ve společnosti jednoznačně podporovat, že práce se VŽDY vyplatí!

Zároveň ale myslíme na lidi, kteří objektivně pracovat z nějakého důvodu nemohou. Lidé se zdravotním postižením, senioři nebo pečující. Těch se toto opatření týkat nebude. Nebylo by to fér.

Aby to fungovalo, odstraníme dlouhodobé nespravedlnosti v systému. Aktuálně se stává, že když člověk vydělá o pár korun více, tak to ve své peněžence nepozná. Zároveň s větším výdělkem mu totiž klesne podpora. Odborně se tomu říká body zlomu. Ty odstraníme.

Co naopak přidáme je kontrola školní docházky dětí žadatelů. V některých vyloučených lokalitách dnes až 20 % dětí nedokončí ani ZŠ a ve výsledku tím trpí nejen ony, ale celá společnost. Proto budeme rodiče motivovat výší podpory je do školy pravidelně posílat.

Celý systém navíc zjednodušíme. Podle výzkumu STEMu se dnes v sociálním systému nevyzná 71 % lidí. Bohužel se pak často stává, že díky tomu nemohou efektivně požádat o pomoc, přestože je pro ně dostupná.

Sloučíme přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení do 1 sjednocené podpory. Nově tak bude stačit 1 žádost. Navíc nebudou znevýhodněni ti, kteří o nějaké pomoci ani neví, a proto o ní v současnosti ani nepožádají.

Celý systém bude plně digitální. Od žádosti po zpracování. Věřím, že se nám povede díky profíkům, které jsem na ministerstvo přivedl ze soukromého sektoru, udělat stejně kvalitně jako žádost o rodičák. Mimochodem, tu už ohodnotily tisíce rodičů a dostali jsme od nich 1 jako ve škole.

To ještě není vše. Omezíme i zneužívání systému. V první řadě nejde o to ušetřit za každou cenu, ale pomáhat jen těm, kdo to opravdu potřebují. Např. příspěvek na bydlení může dnes získat i člověk, který nepracuje, ale vydělává díky svému majetku, typicky na nemovitostech.

Proč by měl mít stejnou podporu jako běžný zaměstnanec bez úspor, co zrovna přišel o práci a počítá každou korunu? Podle mě žádný relevantní důvod není a toto zneužívání systému zastavíme pomocí racionálních majetkových testů.

Jak se všechny tyto změny projeví v praxi? Mrkněte do komentářů, dám tam pár příkladů. Na závěr bych chtěl poděkovat celému týmu @Ministerstvo práce a sociálních věcí, který změny skoro celý minulý rok připravoval. Je to největší reforma za posledních 30 let a je na tom odveden opravdu velký kus dobré práce.

Přečtěte celý článek