Zdražování je nejrychlejší od května 1998, v březnu podle Českého statistického úřadu meziročně stoupla inflace na 12,7 procenta...

5 měsíce starý 193
Zdražování je nejrychlejší od května 1998, v březnu podle Českého statistického úřadu meziročně stoupla inflace na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Vláda Petra Fialy proti tomu ale nic nedělá! „Nejvýraznější zrychlení cenového růstu jsme zaznamenali u pohonných hmot, které byly v březnu o polovinu dražší než před rokem. Například Natural 95 se u čerpacích stanic prodával průměrně za zhruba 44,50 korun za litr a nafta za 47 korun za litr,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Ceny pohonných hmot a olejů v březnu meziročně zrychlily růst na 50,6 procenta. Za elektřinu v březnu zaplatili lidé oproti loňsku v průměru o 24,7 procenta více, za zemní plyn o 37,7 procenta více. Za teplo a teplou vodu si lidé připlatili o 13,9 procent. V dopravě meziročně rostly ceny o 21,6 procenta, ceny oděvů vzrostly o 19,9 procenta a obuvi o 15,4 procenta.

V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly meziročně vyšší ceny mouky o 30,3 procenta, polotučného trvanlivého mléka o 20,1 procenta, másla o 31,9 procenta a brambor o 21,4 procenta.

„Inflace tak může ještě v prvním letošním pololetí kulminovat na úrovni přesahující meziročně 16 procent,“ míní ekonom Lukáš Kovanda.

Podle hnutí SPD je krátkodobým řešením zdražování snížení daní na energie a pohonné hmoty a základní potraviny, což například provádí vlastenecké vlády Polska a Maďarska, zatímco vláda Petra Fialy to odmítá. Systémovým řešením extrémního zdražování je odstoupit od Green Dealu EU a systému obchodování s emisními povolenkami a přestat vyvážet naši elektřinu na nadnárodní burzy.

Je zároveň potřeba zajistit energetickou a potravinovou soběstačnost České republiky a dostavět nové bloky jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně a zajistit strategické zásoby plynu. Podle hnutí SDP je zajištění energetické a potravinové bezpečnosti, levné elektřiny a dostatku levných energetických zdrojů a levných potravin jedním ze základních pilířů suverenity, svobody a prosperity naší země.

Zdroj