Že jsou přepadeni, zjistili teroristé držící rukojmí pozdě. Přestřelka pak trvala padesát minut

před 3 měsíce 72

V noci z neděle na pondělí uskutečnily izraelské jednotky náročnou operaci v Rafahu na jihu pásma Gazy a osvobodily dva rukojmí. Složitou akci provedly dohromady speciální jednotky izraelské armády, izraelské policie a zpravodajské služby Shin Bet (Shin Bet řeší domácí záležitosti, na rozdíl od známého Mossadu, který operuje v zahraničí).

Osvobozenými jsou Fernando Marman (60) and Louis Har (70), kteří byli uneseni z kibucu Nir Jicchak, kde byli na návštěvě u rodiny. Záchranná operace byla připravována dlouhou dobu a čekalo se jen na příznivý okamžik. Rukojmí byli drženi v obytné budově v centru Rafahu a speciální jednotky je musely osvobodit velice rychle, protože teroristé byli připraveni rukojmí okamžitě zavraždit, pokud by viděli, že do budovy vtrhli vojáci. Speciální jednotky vstoupily nepozorovaně do budovy plné teroristů a našli oba muže v místnosti ve druhém patře těsně před tím, než teroristé zjistili, že jsou přepadeni. Při následné přestřelce, trvající asi 50 minut, vojáci chránili rukojmí vlastními těly.

Při akci byla eliminována řada teroristů Hamásu. Ještě, než bylo uskutečnění operace oficiálně oznámeno izraelskou stranou, pro-hamásovské zpravodajské zdroje uvedly, že Izraelci se v Rafahu dopustili „masakru“. Zprávy byly formulované tak, aby to vypadalo, že se jedná o masakr na civilním obyvatelstvu. Teprve později se ukázalo, že se jednalo o záchrannou operaci na vysvobození rukojmích, při které byli zabiti teroristé, kteří oba unesené věznili.

Oba muži se do Izraele přestěhovali z Argentiny a jsou zároveň argentinskými občany. Argentinský prezident Javier Milei již pogratuloval Izraeli k záchraně obou rukojmích. Prezident Milei otevřeně podporuje Izrael a minulý týden při své návštěvě Izraele vyjádřil Izraeli podporu v boji s Hamásem a oznámil plán na přesun argentinské ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

V izraelské televizi ráno mluvil zeť jednoho z unesených, který se s oběma muži po jejich osvobození setkal, a říkal, že jsou velice vyhublí, roztřesení a v šoku, a zatím nemluví o tom, co v zajetí zažili, ale že jsou živí a „celí,“ a že chtějí později uspořádat rodinné barbecue. Zřejmě to byla jejich společná představa, která je v zajetí držela nad vodou – naděje na návrat z pekla k normálnímu životu.

Jejich zdravotní a psychický stav je teprve ověřován. Byli uneseni spolu s dalšími třemi rodinnými příslušníky – ženami, které byly propuštěné v listopadu při krátkodobém příměří, kdy byly vyměněny za palestinské teroristky vězněné v Izraeli. Oba muži byli v zajetí 128 dní.  Je to možná jediná rodina, kde se ze zajetí vrátili živí všichni unesení. Většina takové štěstí neměla.

Izrael se v těchto dnech chystá zahájit pozemní operaci v Rafáhu, který je posledním útočištěm teroristů z Hamásu. Předpokládá se, že se tam skrývá vůdce Hamásu v Gaze Jahíja Sinvár, Palestinci přezdívaný „Řezník z Khan Younis“ pro svou nelidskou krutost, a že jsou tam držena izraelská rukojmí. V Rafáhu, který se nachází na hranici Gazy s Egyptem, pobývá v současnosti zhruba polovina obyvatel Gazy, tj. asi jeden milion lidí, kteří se tam postupně přesunuli ze severnějších oblastí, kde probíhaly boje. Mnozí z nich vyjádřili zájem přejít přes hranici do Egypta. Egypt však na hranici vystavěl několikanásobný plot, umístil tam tanky a vyhrožuje Izraeli vypovězením mírové smlouvy, pokud by hranice byla prolomena.

Americký prezident Biden protestuje proti přesunutí bojů do Rafáhu z obavy z velkých ztrát na životech. Izrael odmítl zastavení bojů, protože to by znamenalo zastavit se těsně před cílem, kdy k úplnému vítězství nad Hamásem zbývá možná jenom pár týdnů, a plánuje přesunutí civilistů do jiných oblastí Gazy. Přestože na začátku roku premiér Netanjahu tvrdil, že boj s Hamásem bude pokračovat po celý rok 2024, nyní se podle nepotvrzených zpráv na nátlak USA snaží ukončit boje do začátku Ramadánu, tj. do března. Zda se to podaří je v této chvíli těžko říci. Hamás stále zadržuje 80 až 100 rukojmích, které chce Izrael osvobodit dříve, než budou boje ukončeny.

Přečtěte celý článek