Ze srdce děkujeme všem. Češi na pomoc válčící Ukrajině poslali už přes čtyři miliardy

5 měsíce starý 86

 Charita Česká republika

Čtyři měsíce uplynuly od chvíle, kdy na Ukrajinu zaútočila ruská vojska. Češi reagovali nebývalou solidaritou s napadeným národem. A do různých sbírek přispívají nadále, byť zájem klesá. Redakce Aktuálně.cz oslovila šest největších humanitárních organizací, které pomoc Ukrajině či uprchlíkům zajišťují. A také ukrajinské velvyslanectví v Praze, které společně s českým ministerstvem obrany zřídilo finanční sbírku na nákup zbraní.

Celkem Češi v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu darovali kolem 4,25 miliardy korun. Nejvíce poslali organizaci Člověk v tísni - téměř dvě miliardy korun. Ukrajinské velvyslanectví pak od dárců obdrželo 1,3 miliardy.

"Vlna solidarity v prvních týdnech fungování sbírky byla enormní a je pochopitelné, že podpora dárců se postupně snižuje. Ukrajinci ale naši pomoc budou ještě nějakou dobu potřebovat, a proto jsme rádi, že na sbírkovém účtu prostředky stále přibývají, i když pomalejším tempem," říká Kristýna Bardová z organizace Post Bellum, které se dosud podařilo shromáždit Přes 300 milionů korun.

Zdroj