Ze supermarketů se Rusové mají vrátit zpět na tržnice, plánuje premiér

3 měsíce starý 123

Michail Mišustin Foto: Uncredited, ČTK/AP

Ze supermarketů se Rusové mají vrátit zpět na tržnice, plánuje premiér

„Podle prezidenta (Vladimira Putina) je klíčovým úkolem roku zvýšit produkci a dodávky kvalitních, cenově dostupných potravin. Velkoobchodní trhy s potravinami pomohou ruským podnikatelům v zemědělství prodávat jejich výrobky co nejblíž spotřebiteli, přímo ve velkých městech,“ uvedl Mišustin minulý týden po setkání s vicepremiéry své vlády.

Úřady se chystají povolit ve stejných prostorách i maloobchodní prodej, a vytvořit tak alternativu obchodním řetězcům.

Pouštějte kamiony, naléhají potravináři

„Lidé si budou moci vybrat, kde je pro ně výhodnější a pohodlnější si nakoupit,“ dodal Mišustin. Zmíněný krok předpokládá také legislativní změny, citovala jej ruská média.

Německo dovozcem potravin číslo 1
Podle údajů ruské federální celní správy za rok 2021 z celkového objemu ruského importu tvořily potraviny více než desetinu.
Největším zahraničním dovozcem potravin bylo Německo.

Protiruské sankce kvůli agresi na Ukrajině dopadají přímo i nepřímo i na potravinářský průmysl. Ruští výrobci proto apelovali na předsedu vlády, aby Moskva v rámci recipročních opatření nezakazovala vjezd kamionů ze zemí EU na ruské území, upozornil zpravodajský web fontanka.ru.

Podle ruských potravinářů by to znamenalo, že by definitivně zůstali bez klíčových ingrediencí ze zahraničí.

„V případě některých ingrediencí jsou výrobci stoprocentně závislí na evropském dovozu. U jiných činí import ze zemí EU šedesát procent,“ citoval Kommersant jednoho z výrobců.

podpis
Zdroj