Žebříček: Deset největších rodinných firem v Česku

4 měsíce starý 22

Časopis Forbes se zaměřuje nejen na nejbohatší muže a ženy planety či Česka, ale mapuje také soukromé společnosti, v nichž spolu podnikají dvě a více generací jedné rodiny, nebo sourozenci a další příbuzní. Z těchto dat pak vzniká žebříček největších rodinných firem.

Letos se v seznamu objevilo hned 12 nováčků. Mezi nimi je mimo jiné Prusa Research, v němž s EY Podnikatelem roku Josefem Průšou pracuje i bratr Michal, kteří jsou na 44. pozici v žebříčku. Dále se v první stovce nově objevila firma Pilous Packaging (56.), výrobci IT a průmyslových rozvaděčů Conteg Group (60.), dodavatelé zdravotnického materiálu Batist Medical (64.), strojaři Koníčkovi a jejich Kovokon (83.), vývojáři her z SCS Software (90.) či pojišťováci z Respect Group (99.).

Podnikání českých rodinných firem však zasáhla pandemie. V roce, který české ekonomice připravil těžkou zkoušku, klesly zisky jen třetině firem, které se objevují v žebříčku. I když nejedna česká firma byla nucena propouštět, padesátka rodinných podniků zaměstnance naopak nabírala. Nejvíce zaměstnanců přijímali Piškaninovi a jejich logistická skupina Hopi, která má meziročně 800 nových lidí.

Skokanem roku je však skupina HP Tronic. Tržby zvýšila o pět miliard na 21 miliard korun, což jí zajistilo místo mezi deseti největšími firmami v žebříčku.

V přehledu si můžete projít desítku největších českých rodinných firem. Pořadí v žebříčku je dané výší tržeb firem, zisku před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITBA) a počtem zaměstnanců. Všech 160 největších rodinných firem podle Forbesu najdete ZDE.

1. Czechoslovak Group

Holding, který se rozpíná od automobilky Tatra přes zbrojařský a letecký průmysl až k hodinkám, letos obhájil loňské prvenství. Impérium otce a syna Strnadových jelo i přes pandemii koronaviru. Zvýšilo tržby i ziskovost, koupilo podíly ve firmách DAKO-CZ a Tatravagónky. Strnadovi také dokončují muzeum nákladních automobilů Tatra.

2. Stavebniny DEK

Podle Víta Kutnara, šéfa a spolumajitele největších českých stavebnin DEK, má jeho firma za sebou i přes všechny obtíže úspěšný rok. Zvýšila obrat i zisk, rostla také díky e-shopu. Podobný by mohl být i letošní rok, protože DEK staví nové pobočky a koupila i stoprocentní podíl v betonovém království Best Tomáše Březiny. V rodinném podniku je kromě Víta Kutnara také jeho otec Zdeněk, bývalá manželka Petra a do byznysu se postupně zapojuje i syn Adam.

3. Mattoni 1873

Skupina Mattoni 1873 má za sebou dobrý rok i přes zavřené gastropodniky. Prodeje jí klesly o necelá tři procenta, ale zisk se zvýšil. „Loňský rok ukázal, že se nebojíme dělat nové věci a pracovat s menšími zdroji,“ komentoval rok 2020 Alessandro Pasquale. Rodina sice nemá český pas, ale na českém území podniká už několik desetiletí.

4. HP Tronic

Loni se společnosti HP Tronic, která působí na trhu spotřební elektroniky a domácích spotřebičů, mimořádně dařilo. Tržby jí vzrostly oproti předchozímu období téměř o pět miliard, a to i přes zavřené prodejny. Hlavním tahounem byznysu byl Datart, dařilo se i značce Eta nebo síti Euronics. Firma patří Danuši Hradilové a jejím dcerám.

5. Promet Group

Severomoravskou strojírenskou a metalurgickou skupinu řídí René Matera, pomáhá dcera Denisa, syn Radim a manželka Hana. Kromě firem ve skupině, mezi které patří Tawesco, Kofing, Stecomtra a další, má Matera podíl také v Tatra Trucks, kterou ovládá společně se Strnadovými z CSG.

6. Agrostroj

Po boku majitele a generálního ředitele společnosti Agrostroj Lubomíra Stokláska působí také jeho bratr Jiří a dcera Monika Suchánková. Loni se rodinné firmě dařilo a nejvýznamnější výrobce zemědělské techniky v Česku aktuálně uvažuje o zahraniční akvizici.

7. Synot holding

Loterijní skupina Synot holding oproti roku 2019, kdy dosáhla obratu 15,8 miliardy korun, loni zaznamenala dvanáctiprocentní pokles tržeb. Na vině byla pandemie. Holding tak musel propustit část lidí i prodat několik nemovitostí. Podle majitele Ivo Valenty ale krizovou situaci překoná. Skupina nově expandovala do Panamy a posiluje také v online oblasti.

8. Juta

Největší tuzemská textilka Juta se aktuálně potýká především s výrazným zvýšením cen materiálů. „Pro nás současné dění znamená jediné: být na trhu ještě více viděni, mít neprůstřelnou kvalitu výrobků a šířit a udržovat dobré jméno společnosti.“ Pokrevní pouto ve společnosti spojuje šéfa Jiřího Hlavatého, jeho syna Jiřího a snachu Romanu. Hlavatý podle svých slov za 30 let praxe nezažil tak turbulentních dvanáct měsíců jako během pandemie.

9. Hruška

Obchodní řetězec s potravinami Hruška má třicetiletou tradici. Patří hned třem rodinám – Hruzíkových, Škrabalových a Plevových. Své podnikání odstartovali jako obchodníci se zeleninou v Ostravě-Svinově. Po zakladateli Karlu Hruzíkovi převzal podíl ve firmě syn Pavel.

10. Hopi

František Piškanin a jeho dva synové David a Martin loni investovali do nových projektů přes miliardu korun. Rozvoje jejich logistické a potravinářské skupiny Hopi se covid nijak nedotkl. Koupili restaurační síť Perfect Canteen, kterou vybudoval šéfkuchař Filip Sajler, postavili novou linku pro svou společnost Hollandia, velký sklad pro Nestlé v Prostějově a pořídili si nové roboty i kamiony.

Zdroj