Zelenskyj jednal se Sunakem o stíhačkách, Británie je poslat neplánuje

6 měsíce starý 5

foto Britský premiér Rishi Sunak (vpravo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při setkání v Aylesbury, 15. května 2023.

Londýn - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes s britským premiérem Rishim Sunakem hovořil o ukrajinské žádosti o dodání stíhaček západními zeměmi. Britský premiér podle agentury Reuters uvedl, že s nimi o tom jedná. Premiérův mluvčí nicméně dodal, že sama Británie stíhačky Ukrajině dodat neplánuje. Do Londýna zamířil Zelenskyj po návštěvě Itálie, Německa a Francie.

"Ukrajinci se rozhodli cvičit své piloty na F-16 a vy víte, že RAF je nepoužívá," odpověděl mluvčí britského premiéra na otázku, zda země plánuje Ukrajině bojové stíhačky dodat.

"V brzké době se dozvíte o velmi důležitých rozhodnutích, ale ještě na tom chvíli musíme pracovat," uvedl ukrajinský prezident po setkání se Sunakem. Na otázku, zda je férové tvrdit, že Ukrajina nemůže zahájit proti Rusku protiofenzívu, dokud země nedostane modernější zbraně, Zelenskyj odpověděl, že Ukrajinci "potřebují ještě nějaký čas".

Britská vláda dnes oznámila, že Ukrajině pošle stovky bojových dronů a rakety protivzdušné obrany. Drony by měly mít dolet více než 200 kilometrů. Sunak rovněž uvedl, že země jedná s mezinárodními partnery o poskytnutí další vojenské pomoci Ukrajině.

Oznámení o vojenské pomoci Londýna se dočkalo kritiky Kremlu. "Vnímáme to extrémně negativně. Británie se snaží být jednou z hlavních zemí, které dodávají Ukrajině další zbraně," uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodal, že britská vojenská pomoc Kyjevu nezmění vývoj konfliktu a Ukrajině jen zhorší situaci.

Zdroj