Zelenskyj očekává intenzivní nálety na východě. Plány na obsazení Kyjeva podle Kadyrova trvají

5 měsíce starý 190

„Ruská vojska se přesunou k ještě rozsáhlejším operacím na východě našeho státu. Mohou proti nám použít ještě více raket, ještě více leteckých bomb. Ale my se na jejich akce připravujeme. Odpovíme na ně,“ řekl v nočním projevu ukrajinský prezident Zelenskyj.

Obvinil ruské vedení, že se bojí přiznat, že ruská politika vůči Ukrajině byla chybná, a že se snaží uniknout odpovědnosti za válečné zločiny.

„Když zbabělost roste, mění se v katastrofu. Když lidem chybí odvaha přiznat vlastní chyby, omluvit se, přizpůsobit se skutečnosti a učit se, mění se ve zrůdy. A když to svět ignoruje, zrůdy dospějí k rozhodnutí, že svět se má jim přizpůsobit,“ řekl a zdůraznil, že Ukrajina to vše zastaví, ruské zbabělosti nic nepomůže a „jednoho dne bude muse Rusko přiznat pravdu“.

Zelenskyj přislíbil ještě aktivnější působení na mezinárodní scéně s cílem zajistit pro Ukrajinu dodávky zbraní a dosáhnout přijetí ještě tvrdších sankcí proti Rusku. Vyzval Západ, včetně Německa, k poskytnutí větší pomoci Ukrajině.

Obsadíme Kyjev, řekl Kadyrov

Mezitím prohlásil čečenský lídr Ramzan Kadyrov, který se označuje za „pěšáka“ ruského prezidenta Vladimira Putina, že ruské síly budou útočit nejen na východu země, ale i na Kyjev a další ukrajinská města.

„Bude ofenziva (…) nejen na Mariupol, ale také na další místa, města a vesnice,“ řekl Kadyrov ve videu zveřejněném na jeho kanálu Telegram. „Luhansk a Doněck v první řadě plně osvobodíme (…) a pak obsadíme Kyjev a všechna další města.“ Právě o dalším útoku na Kyjev by podle něj neměly panovat žádné pochybnosti.

První evakuační vlak po útoku na kramatorské nádraží

Vlak upravený na nemocnici odvezl 48 zraněných a starších pacientů z východní Ukrajiny. Jde o první podobnou evakuaci z východu země od pátku, kdy raketa na nádraží v Kramatorsku zabila 57 lidí, informuje zpravodajský server BBC.

„Doufáme, že to nejhorší je za námi. Že po tom, co jsem prožil, bude lépe,“ řekl agentuře AFP News třicetiletý Evhen Perepelič, který přišel o nohu při ostřelování v Luhansku. Granát dopadl nedaleko něj právě ve chvíli, kdy se chystal odejít z domu za svými třemi dětmi, které už utekly na Západ.

Cestu vlakem zorganizovala charitativní organizace Lékaři bez hranic. Ze 13 členů zdravotnického personálu ve vlaku byla většina Ukrajinců. Organizace uvedla, že znovu plánuje vyslat záchranný vlak na východ v neděli večer.

Zdroj