Zelenskyj: Okupanti záměrně mrzačí a vraždí Ukrajince. Bez rozkazu by to nedělali

5 měsíce starý 154

V dalším ze svých projevů Zelenskyj podotkl, že je otázkou času, kdy Rusko vlastními činy a válečnými zločiny donutí „všechny na světě, aby s federací přerušili veškeré vazby“. „V severních oblastech Ukrajiny, odkud byli okupanti vyhnáni, probíhají bezpečnostní práce. Především se jedná o odminování. Ruská vojska po sobě zanechala desítky, ne-li stovky tisíc nebezpečných předmětů,“ uvedl ukrajinský prezident.

Podle něj se jedná o granáty či nastražené miny. „Denně se likviduje nejméně několik tisíc takových předmětů. Nechali je všude – v domech, na ulicích, na polích, v autech či na dveřích. Vědomě dělali vše pro to, aby byl návrat do těchto oblastí co nejnebezpečnější,“ pokračoval s tím, že v současné době je Ukrajina jedním z nejvíce zaminovaných územích na světě.

„Domnívám se, že i to by mělo být považováno za válečný zločin. Úmyslně dělají vše proto, aby zabili nebo zmrzačili co nejvíce našich lidí. Bez příslušných rozkazů by to nedělali,“ doplnil Zelenskyj. Následně uvedl, že s expertní skupinou pracuje na vytvoření „zvláštního mechanismu pro předběžné vyšetřování a soudní přezkum všech válečných zločinů spáchaných okupanty“. „Pracujeme na právním způsobu, jak okupanty postavit před soud, který bude co nejúčinnější a nejrychlejší,“ vysvětlil.

Hovořil také o chemických zbraních. V pondělí měly ruské síly použit tyto zbraně na Mariupol. Útok Ukrajina nyní prověřuje. „Okupanti vydali prohlášení, které svědčí o jejich přípravě na novou etapu teroru proti Ukrajině. Jeden z mluvčích okupantů prohlásil, že by proti obráncům Mariupolu mohly být použity chemické zbraně. Tyto výhrůžky bereme co nejvážněji,“ uvedl. Zmiňovaný však nepotvrdil.

V závěru projevu Zelenskyj zmínil, že Evropská unie nyní jedná o šestém balíčku protiruských sankcí. „Je načase, aby tento balíček byl takový, aby z ruské strany již nebylo slyšet ani slovo o zbraních hromadného ničení. Ropné embargo proti Rusku je nutné. Jakýkoli nový balíček sankcí proti Rusku, který se nebude týkat ropy, bude v Moskvě přijat s úsměvem,“ dodal.

Zdroj