Zelenskyj podepsal v Berlíně se Scholzem bilaterální dohodu o bezpečnostní spolupráci

před 2 měsíce 54

Německý kancléř Olaf Scholz a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek v Berlíně podepsali bilaterální dohodu o bezpečnostní spolupráci. Informuje o tom agentura Reuters. Podobnou dohodu zřejmě ukrajinský prezident v pátek večer podepíše také s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži.

Jde o druhou dvoustrannou bezpečnostní dohodu, kterou Ukrajina v poslední době uzavřela. V lednu ji se Zelenským během návštěvy Kyjeva podepsal britský premiér Rishi Sunak.

Zelenskyj v pátek přicestoval do Německa, kde má v sobotu také vystoupit s projevem na bezpečnostní konferenci v Mnichově.

„Čekají nás dva důležité dny... Děláme vše pro to, abychom co nejdříve ukončili válku za spravedlivých podmínek a zajistili trvalý mír," napsal Zelenskyj na svém účtu na Telegramu před schůzkami se Scholzem a Macronem. V Německu se má také sejít s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.

Bezpečnostní dohoda s Velkou Británií nezavazuje Londýn vstoupit do války v případě opětovného útoku Ruska na Ukrajinu někdy v budoucnu. Spojené království ale slíbilo Kyjevu konzultace a pomoc.

Přečtěte celý článek