Zelenskyj přiletěl do Německa, se Scholzem zřejmě podepíše dohodu o bezpečnosti

před 2 měsíce 62

foto Ilustrační foto - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vlevo) na návštěvě Německa, v Berlíně ho přijal německý kancléř Olaf Scholz, 14. května 2023.

Berlín - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přiletěl do Německa, kde ho čeká schůzka s kancléřem Olafem Scholzem. Očekává se, že podepíší dohodu o bezpečnostní spolupráci. Podobnou dohodu ukrajinský prezident později večer zřejmě uzavře také s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

"Čekají nás dva důležité dny... Děláme vše pro to, abychom co nejdříve ukončili válku za spravedlivých podmínek a zajistili trvalý mír," napsal Zelenskyj na svém účtu na telegramu před schůzkami se Scholzem a Macronem. V Německu se sejde také s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a v sobotu vystoupí na bezpečnostní konferenci v Mnichově.

Ukrajina už letos v lednu dvoustrannou dohodu o bezpečnostní spolupráci uzavřela s Británií. Šlo o první dokument ohledně bezpečnostních záruk. Nezavazuje Británii vstoupit do války v případě opětovného útoku Ruska na Ukrajinu někdy v budoucnu, Londýn ale slíbil Kyjevu konzultace a pomoc.

Přečtěte celý článek