Zelenskyj přiletěl do Německa, z letiště zamířil na jednání s kancléřem Scholzem

před 2 měsíce 58

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek přiletěl do Německa, kde ho čeká schůzka s kancléřem Olafem Scholzem. Očekává se, že podepíší dohodu o bezpečnostní spolupráci. Podobnou dohodu ukrajinský prezident později večer zřejmě uzavře také s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

„Čekají nás dva důležité dny… Děláme vše pro to, abychom co nejdříve ukončili válku za spravedlivých podmínek a zajistili trvalý mír,“ napsal Zelenskyj na svém účtu na telegramu před schůzkami se Scholzem a Macronem. V Německu se sejde také s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a v sobotu vystoupí na bezpečnostní konferenci v Mnichově.

I am starting two important days. Meetings with partners in Germany and France, new agreements, and the Munich Security Conference. A new security architecture for Ukraine, as well as new opportunities. We are making every effort to end the war as soon as possible on fair… pic.twitter.com/YNbdIffPK5

— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 16, 2024

Ukrajina už letos v lednu dvoustrannou dohodu o bezpečnostní spolupráci uzavřela s Británií. Šlo o první dokument ohledně bezpečnostních záruk. Nezavazuje Británii vstoupit do války v případě opětovného útoku Ruska na Ukrajinu někdy v budoucnu, Londýn ale slíbil Kyjevu konzultace a pomoc.

Přečtěte celý článek