Zelenskyj se v Německu setkal s prezidentem Steinmeierem i kancléřem Scholzem

6 měsíce starý 8

Zelenského návštěvu v Německu, která je první od loňského napadení Ukrajiny ruskou armádou, doprovází rozsáhlá bezpečnostní opatření. V Berlíně platí přísná bezpečnostní omezení. Ve vládní čtvrti v centru města jsou rozsáhlé uzavírky, které se týkají i části řeky Sprévy. Na bezpečnost ukrajinského prezidenta dohlíží vedle stovek policistů také odstřelovači na střechách budov a ve vzduchu krouží několik vrtulníků.

Zelenskyj po příjezdu na zámek Bellevue zapózoval společně se Steinmeierem novinářům a následně se podepsal do knihy hostů.

„V nejtěžší době moderní historie Ukrajiny se Německo ukázalo jako náš opravdový přítel a spolehlivý spojenec, který v boji za obranu svobody a  demokratických hodnot stojí rozhodně na straně ukrajinského lidu,“ napsal Zelenskyj do prezidentské knihy hostů.

„Společně zvítězíme a navrátíme mír do Evropy,“ dodal.

Němci oznámili v sobotu další pomoc

Po jednání s prezidentem se nekonala žádná tisková konference, ta je v plánu až po schůzce se Scholzem v budově kancléřství.

Foto: Matthias Schrader, ČTK/AP

Německý kancléř Scholz a ukrajinský prezident Zelenskyj

Tématy jednání měla být vojenská situace na Ukrajině a další vojenská a hospodářská pomoc napadené zemi, jak na sociální síti naznačil ukrajinský prezident. „Zbraně. Silný balíček. Vzdušná obrana. Rekonstrukce. EU. NATO. Bezpečnost,“ napsal Zelenskyj na Twitteru po nočním příletu do Německa.

Německo, které se na počátku konfliktu zdráhalo posílat na Ukrajinu zbraně, se postupně stalo jedním z největších zbrojních podporovatelů Kyjeva. V sobotu, v předvečer návštěvy, oznámilo německé ministerstvo obrany, že ukrajinské síly dostanou nový balík vojenské pomoci v hodnotě 2,7 miliardy eur (64 miliard Kč).

Zásilka bude obsahovat 20 bojových vozů Marder, 30 tanků Leopard 1, 200 průzkumných dronů, čtyři systémy protiletecké obrany IRIS-T SLS i s municí, dále pak houfnice, dělostřeleckou munici a přes 100 obrněných bojových vozidel.

Zdroj