Zelenskyj státní vyznamenání dostal neměl. Za co?, ptala se poslankyně SPD

4 měsíce starý 14

Ostrá debata o státních vyznamenáních, která 28. října rozdal prezident Miloš Zeman, se rozpoutala v pořadu Partie. Poslankyně SPD Karla Maříková totiž vystoupila proti udělení ocenění ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.

Zástupkyně hnutí Tomia Okamury nejprve poděkovala za pozvánku na Hrad, následně ovšem zkritizovala jednoho z oceněných, které vybral Miloš Zeman. „Skutečně mi vadilo předání řádu Bílého lva prezidentu Zelenskému. Já v tuto chvíli nevidím důvod, proč by toto ocenění měl dostat, že by byl nějakým přínosem pro Českou republiku,“ sdělila poslankyně hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Dále čtěte

()

Je to tady. Rozšířené vydání bestselleru Pavla Šafra objednávejte už teď

číst článek »

„Pokud tedy nebereme, že ve státní kase máme o nějakou miliardu méně, kterou jsme poslali na Ukrajinu. O nějaké zbraně a jsme o krok blíže válce. V tuto chvíli si myslím, že to ocenění nebylo na místě,“ dodala s tím, že o Ukrajině se před válkou běžně hovořilo jako o nejzkorumpovanější zemi v Evropě. „Tak to prostě je. Pan Zelenský vyznamenával příslušníky pravého sektoru, vadí mi, že ozbrojenou složkou Ukrajiny je Azov,“ sdělila také Maříková.

Na její slova zareagoval místopředseda poslanecké sněmovny Jan Bartošek. „Poslední průzkumy jasně ukazují, kdo fandí Rusku v tomto konfliktu. Je třeba říct, že 67 % příznivců SPD fandí Rusku, co se týká ANO, tam je to 38,7,“ citoval z průzkumu pro Deník poslanec lidovců. „Já tomu postoji rozumím, vím, že jste dlouhodobě na straně Ruska,“ dodal.

„Současně mě trochu překvapuje ten samotný fakt, že Ukrajina se hrdinně brání a vy tvrdošíjně stojíte na straně Ruska, ať už se to týká nakupování energií či jiných postojů. Myslím si, že jsou to postoje, které poškozují Českou republiku, radikalizují občany a polarizují naši společnost,“ vyjádřil se Bartošek k veřejným vystoupením členů Okamurovy SPD.

Zdroj