Zelenskyj volá po zřízení speciálního tribunálu k ruskému útoku na Ukrajinu

4 měsíce starý 141

foto Ilustrační foto - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve městě Buča 4. dubna 2022.

Haag/Kyjev - Pro rozsouzení zločinů spojených s ruským útokem proti Ukrajině je zapotřebí zvláštního tribunálu, míní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle agentury AFP to dal najevo na konferenci, kde zástupci asi čtyř desítek zemí a Mezinárodního trestního soudu (ICC) debatovali o vyšetřování válečných zločinů spáchaných během téměř pět měsíců trvajícího konfliktu. Kyjev tvrdí, že dosud identifikoval 127 podezřelých z válečných zločinů.

"Stávající soudní instituce nemohou dohnat k zodpovědnosti všechny viníky. Je tím pádem potřeba zvláštního tribunálu pro rozsouzení zločinů ruské agrese proti Ukrajině," uvedl ukrajinský prezident.

O možnosti zřídit samostatný tribunál tento týden hovořili zástupci Evropské unie po jednání ministrů spravedlnosti členských zemí v Praze. Eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders a český ministr spravedlnosti Pavel Blažek řekli, že takový postup by nebyl možný bez souhlasu dalších velmocí. Blažek dodal, že vznik "ad hoc tribunálu" není vyloučený.

Ruské ozbrojené síly jsou Ukrajinou a jejími spojenci na Západě obviňovány z nespočtu válečných zločinů po vpádu Moskvy do sousední země na konci února. Agentura AP se svými partnery zaznamenala 338 potenciálních válečných zločinů. Eurokomisař Reynders v úterý připomněl, že se v této souvislosti aktuálně vede přes 20.000 vyšetřování, která individuálně vedou jednotlivé země nebo vyšetřovací tým pod záštitou ICC.

Ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktovová dnes podle agentury Reuters uvedla, že Kyjev dosud zahájil stíhání 127 lidí podezřelých z válečných zločinů. Prvním odsouzeným se stal v květnu 21letý ruský voják Vadim Šišimarin, který byl shledán vinným z vraždy neozbrojeného civilisty na severovýchodě Ukrajiny.

Zdroj