Zelenskyj vyměnil vlivného generála. Zabil víc Ukrajinců než jakýkoli Rus, souhlasí jeho kritici

před 4 týdny 34

Zelenského rozhodnutí následovalo poté, co náčelník štábu brigády Azov Bohdan Krotevyč podal trestní oznámení na ukrajinského generála, který podle jeho názoru „zabil více ukrajinských vojáků než jakýkoliv ruský generál“. O svém rozhodnutí informoval na sociální síti. Dotyčného generála sice Krotevyč nejmenoval, ale podle ukrajinských médií šlo právě o generálporučíka Sodola, poznamenal server BBC News na svém ruskojazyčném webu.

ČTĚTE TAKÉ: Tvrdý úder Ukrajinců. Rusové měli 90 tisíc vojáků na novou ofenzivu, drtily je salvy z HIMARS

„Není mi jedno, že soudí velitele praporů a velitele brigád za ztrátu pozorovacího stanoviště, ale nesoudí generála za ztrátu oblastí a desítek měst a ztrátu tisíců vojáků,“ napsal Krotevyč, který tvrdí, že se snažil na zhoubné následky generálovy činnosti mnohokrát upozornit, ale marně. Vyšetřovatelé podle BBC potvrdili, že obdrželi oznámení a že jej rozpracovávají.

O odvolání generála Sodola usilovala také poslankyně Marjana Bezuhlová z vládní strany Sluha národa, která jej označila za „řezníka“.

Generála ale v roce 2022 vyznamenal prezident Zelenskyj za obranu Vuhledaru titulem Hrdina Ukrajiny.

Sodol donedávna velel ukrajinské námořní pěchotě. Během výměny hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil letos v únoru, tedy po odvolání generála Valerije Zalužného, byl funkčně povýšen. Od počátku války měl na starosti bojiště na jednom z nejkomplikovanějších úseků fronty na východě Ukrajiny.

Azov je jednotka s kontroverzní minulostí, ale tento měsíc Spojené státy zrušily zákaz poskytovat americké zbraně a výcvik brigádě. Podle prohlášení amerického ministerstva zahraničí ani při důkladné prověrce „nebyly nalezeny žádné důkazy o hrubém porušování lidských práv ze strany 12. brigády Azov“, uvedla agentura AP.

Vojáci Azovu sehráli na jaře 2022 klíčovou roli při obraně Mariupolu, kde řadu týdnů bojovali proti ruské přesile, v obklíčení a s nedostatkem munice. Na Ukrajině bývají oslavováni jako hrdinové, jejich odpor v mariupolských ocelárnách se stal symbolem ukrajinské houževnatosti ve válce proti Rusku.

Moskva dlouhodobě vykresluje Azov jako nacistickou organizaci a obviňuje ji ze zvěrstev, aniž by však předložila konkrétní důkazy. V roce 2022 ruský nejvyšší soud oficiálně označil Azov za teroristickou skupinu.

Původně dobrovolnická jednotka se zformovala v roce 2014 jako prapor Azov, přičemž jejím cílem byl boj proti Ruskem podporovaným separatistům na východě Ukrajiny. Bojovníky tehdy čerpala zejména z řad přívrženců krajní pravice. Později se jednotka rozšířila na pluk a v roce 2023 na brigádu.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Ukrajinský útok na Krymu zabil pět lidí a více než sto zranil. Rusko obviňuje Spojené státy

Přečtěte celý článek