Zelenskyj zvažuje výměnu několika vysoce postavených činitelů

před 3 týdny 33

foto Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, 15. ledna 2024.

Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v rozhovoru v italské televizi RAI řekl, že uvažuje o výměně několika vysoce postavených činitelů, a to nejen v armádě. Už několik dnů se množí spekulace o brzkém odvolání náčelníka generálního štábu Valerije Zalužného.

"Je to otázka lidí, kteří mají vést Ukrajinu," řekl Zelenskyj k možnému odvolání Zalužného. "Je potřeba reset, mám na mysli výměnu některých státních činitelů, a to nejenom v armádě. Přemýšlím o této výměně. Je to otázka pro celé vedení země," uvedl také ukrajinský prezident podle agentury Reuters.

Ukrajinská vláda podle pátečního sdělení zdrojů informovala Bílý dům, že hodlá propustit nejvyššího vojenského velitele. Údajně chystané sesazení Zalužného, který se nepohodl se Zelenským v řadě otázek, následuje po loňské ukrajinské protiofenzivě, při níž se nepodařilo získat zpět významnou část území ovládaného Ruskem. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan dnes dal najevo, že americké vedení se do otázky případného odvolání Zalužného nemá vměšovat.

Zalužnyj se na Ukrajině těší velké podpoře. Jeho konec ve vedení armády by proto mohl uškodit morálce ukrajinských vojáků, kteří bojují o udržení pozic podél více než 1000 kilometrů dlouhé frontové linie proti početným ruským silám vyzbrojeným velkými zásobami munice.

Přečtěte celý článek