Zeman bude jednat se šéfem Pirátů Bartošem i ministryní Schillerovou

1 měsíc starý 16

foto Předseda Pirátů Ivan Bartoš hovoří s novináři po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem ke koronavirové krizi 16. února 2021 na Pražském hradě.

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes přijme předsedu Pirátů Ivana Bartoše. Ten chce s prezidentem probrat návrh Pirátů a hnutí STAN na rozpuštění Poslanecké sněmovny a předčasné volby. Po Bartošovi pak na Hrad přijde ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), se kterou bude prezident mluvit o ekonomických tématech a výhledu ekonomiky.

Piráti a STAN chtějí usilovat o předčasné volby poté, co Senát schválí volební zákon. Podle Bartoše to je jediná správná možnost, která voličům umožní "znovu rozdat politické karty". Aby se Sněmovna rozpustila, potřebují k tomu hlasy 120 poslanců.

Zeman o víkendu uvedl, že Sněmovnu poté může, ale také nemusí rozpustit. To odmítli zástupci opozice i ústavní právníci. Podle nich má prezident povinnost tak učinit, a to bez zbytečného odkladu.

Zeman se dnes pozdě odpoledne na Hradě setká také se Schillerovou, se kterou probere ekonomické otázky. Zabývat se tak budou například novou makroekonomickou prognózou, kterou nedávno ministerstvo financí představilo. Mluvit mohou i o Konvergenčním programu, který schválila vláda. Popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaný vývoj veřejných financí v následujících letech.

Zdroj