Zeman chce ekonomickou diplomacii bez ideologií a reformu NATO

3 měsíce starý 12

foto Prezident Miloš Zeman přijal 24. srpna 2021 na Pražském hradě české velvyslance při jejich každoroční poradě.

Praha - Česko má založit svoji zahraniční politiku na ekonomické diplomacii, podpoře exportérů, získávání zahraničních investic, a nemá být zemí, která bude poučovat ostatní, zejména velmoci. Prezident Miloš Zeman to dnes řekl na Pražském hradě českým velvyslancům, kteří tento týden absolvují v Praze každoroční poradu. Jako příklad uvedl snížení počtu účastníků v tendru na dobudování jaderné elektrárny Dukovany. Vyškrtnutí firem z Ruska a Číny bude znamenat zvýšení ceny o desítky miliard korun, uvedl. Varoval diplomaty před ideologiemi a "studenoválečnictvím".

Ve zhruba čtvrthodinové řeči se věnoval také situaci v Afghánistánu. Podle něho se do této země aliance bude muset vrátit. Situaci po odchodu vojáků NATO označil za debakl a ostudu, před nimiž varoval. Opět v té souvislosti vyzval k reformě Severoatlantické aliance. "Nevěřme Tálibánu, bude lhát, podvádět a bude se připravovat k novým teroristickým útokům," uvedl. "Nemá-li být NATO naprosto impotentní, musí se reformovat a najít odvahu k boji proti mezinárodnímu terorismu," uzavřel.

Zeman se v pasáži věnované prosazování českých ekonomických zájmů označil za českého agenta. Zmínil aktivity zemřelého miliardáře Petra Kellera. Uspěl podle něj díky svým aktivitám na ruském a čínském trhu. "Odmítnout exportní možnosti na těchto a dalších trzích je pošetilé. Pošetilé jsou i studenoválečnické postoje," řekl s odkazem na některé pražské politiky nebo některé politiky KDU-ČSL.

Snížení počtu účastníků v tendru na vybudování jaderné kapacity v Dukovanech je podle prezidenta učebnicovým příkladem zvýšení ceny zakázky o několik desítek miliard korun. "Ti, kdo to způsobili,...připraví českou ekonomiku o několik desítek miliard korun. Byl bych rád, abyste si to uvědomili, abyste nedávali přednost ideologickým a studenoválečnických výkřikům," uvedl.

Tradiční týdenní porada začala v Černínském paláci v pondělí ráno. Diplomaté se sešli po dvou letech, roční přestávku způsobila epidemie covidu-19. Dnešnímu setkání Zemana s diplomaty předcházela zhruba půlhodinová schůzka prezidenta s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Ten v úvodu zasedání označil spolupráci a komunikaci s prezidentem za základní předpoklad efektivní zahraniční politiky.

Setkání českých ambasadorů v pondělí zahájily projevy premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zahraničí. Mluvili o důležitosti ekonomické diplomacie, o hlavních spojencích, na něž by se Česko mělo orientovat, i o výzvách, které v blízké budoucnosti před českou diplomacií stojí.

Zdroj