Zeman jmenoval předsedou brněnského krajského soudu Čečotku. Dekret podepsal ještě před hospitalizací

3 měsíce starý 27

Prezident Miloš Zeman jmenoval předsedou brněnského krajského soudu Milana Čečotku. Sedmileté funkční období mu začne ve středu. V úterý v tiskové zprávě to sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Jmenování musí spolupodepsat premiér Andrej Babiš (ANO). Jak mluvčí upřesnil pro server Aktuálně.cz, Čečotkovi předal jmenovací dekret hradní kancléř Vratislav Mynář, protože prezident ho podepsal ještě před svou nedělní hospitalizací.

Praha 16:34 12. října 2021

Prezident Miloš Zeman opustil koncem září Ústřední vojenskou nemocnici v Praze | Foto: Michal Růžička / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Prezident je od neděle v Ústřední vojenské nemocnici. O jeho zdravotním stavu nejsou bližší informace, což vyvolalo spekulace, zda je prezident schopen zastávat svůj úřad.

„Jmenovací dekret předal z pověření prezidenta republiky na Pražském hradě vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (Vratislav Mynář),“ napsal Aktuálně.cz Ovčáček.

Podle Ovčáčka prezident Čečotku jmenoval na základě návrhu ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Návrh na jmenování v pondělí schválila vláda, která se tak ztotožnila se závěry výběrové komise.

Babiš tvrdí, že v neděli mluvil se Zemanem o sestavování vlády. ‚Je na mně, jestli to přijmu,‘ říká

Číst článek

Ta zasedala v červenci a vybírala ze tří kandidátů, devětapadesátiletý Čečotka od ní získal nejvíce bodů. Dosavadnímu šéfovi brněnského krajského soudu Milanu Bořkovi vypršel mandát k letošnímu 1. říjnu.

Čečotka působí v justici nepřetržitě od roku 1988, začínal jako čekatel právě u brněnského krajského soudu. Poté pracoval jako soudce u Okresního soudu v Břeclavi a od listopadu 1993 se vrátil do Brna na krajský soud, kde je nyní místopředsedou pro občanskoprávní úsek.

Zeman byl v neděli po poledni převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na pracoviště intenzivní medicíny. Důvodem náhlé hospitalizace byly podle prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala komplikace provázející Zemanovo chronické onemocnění.

Zemana v nemocnici navštěvuje rodina i poradci. ‚Informujeme průběžně a úsporně,‘ uvedl Ovčáček

Číst článek

Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke v pondělí řekla, že Zemanův zdravotní stav je stabilizovaný.

Mluvčí prezidenta v pátek uvedl, že prezident je nemocen dva týdny. Na doporučení Zavorala proto Zeman v pátek hlasoval ve volbách přímo na zámku v Lánech a zrušil nedělní účast v televizní debatě.

V neděli po převozu Zemana do nemocnice hradní mluvčí uvedl, že prezidentova hospitalizace neohrožuje povolební vyjednávání a ústavní situaci. Dodal, že prezident nyní potřebuje klid na léčbu, o jejím průběhu a délce rozhodnou lékaři. Podle mluvčí ÚVN stanovuje léčebný plán lékařské konzilium nemocnice složené ze specialistů na Zemanovy dílčí zdravotní problémy.

bar, ČTK

Zdroj