Zeman má od Putina pro Česko slíbenou vakcínu Sputnik, schválení v EU už nepožaduje

1 měsíc starý 86

Zeman má od Putina pro Česko slíbenou vakcínu Sputnik, schválení v EU už nepožaduje

"Pokud jsem správně informován, tak této žádosti bude vyhověno, ale budeme samozřejmě potřebovat certifikaci," řekl Zeman. "Mně by úplně stačila certifikace SÚKL," dodal. Vakcína Sputnik nyní nemá schválení od SÚKL ani od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Na úterní schůzce se přitom nejvyšší ústavní činitelé včetně Zemana shodli, že vakcíny, kterými se bude v Česku proti koronaviru očkovat, musejí projít schvalovacím procesem Evropské komise. Uvedli to ve společném prohlášení. Česko v současné době očkuje schválenými vakcínami Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, zatím ale nemá dostatek dávek na očkování všech zájemců.

Zeman se minulý týden vyslovil pro maďarskou cestu očkování, uvedl po schůzce s ním předseda Pirátů Ivan Bartoš. Maďarsko a také Srbsko nakoupily vakcínu Sputnik bez schválení evropských úřadů a očkují s ní.

Zeman má Pfizer, Putin očkovaný není

Sám Miloš Zeman je očkovaný americkou vakcínou Pfizer. První dávku dostal 20. ledna, druhou 12. února. Prezident si chtěl původně počkat na jednodávkovou vakcínu, nakonec se ale rozhodl pro očkování co nejdříve. K očkování v lednu vyzval také svého předchůdce Václava Klause. Ten však očkování odmítá a na veřejnosti opakovaně vystoupil bez roušky. Od tohoto týdne se Klaus z covidu léčí.

Ruský prezident Vladimir Putin se zatím proti covidu nenechal očkovat ruskou vakcínou Sputnik, kterou loni sám schválil, ani žádnou jinou. Přitom již několik měsíců kvůli obavám před nákazou nevychází na veřejnost. Nejprve prohlašoval že si, nehodlá "hrát na opičku" a nechat se očkovat před zraky kamer. Později přišel s argumentem, že vakcína není pro lidi v jeho věku, přestože v Rusku očkují už i šedesátileté. Putinovi je 68 let.

Zdroj