Zeman má přijít o pravomoci, má jasno senátní komise. Shodla se na tom jednomyslně

3 měsíce starý 44

Stálé komise Senátu pro Ústavu ČR a parlamentní procedury se na svém úterním zasedání jednomyslně shodla, že je čas k aktivaci článku 66, který umožňuje zbavit prezidenta pravomocí a ty rozdělit mezi další ústavní činitele. Předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba novinářům po jednání oznámil, že předpokládá, že senát usnesení v tomto smyslu přijme. A to nejspíše 5. listopadu, jen tři dny před ustavující schůzí nově zvolené poslanecké sněmovny.

„Komise na základě zásadních informací od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) a se zřetelem k dříve provedeným ústavně-právním anketám konstatuje, že podmínky pro aktivaci článku 66 ústavy jsou dány. Komise také doporučuje organizačnímu výboru senátu připravit harmonogram kroků tak, aby příslušné usnesení mohl senát přijmout jako první, tedy před sněmovnou,“ uvedl po jednání Hraba. Zdůraznil, že komise k závěru, že jsou dány podmínky k aktivaci článku 66 ústavy, který umožňuje odebrání pravomocí prezidentovi, dospěla jednomyslně.

Podle Hraby byl měl senát o usnesení jednat jako první a dát tím sněmovně fakticky právo veta. Pro odejmutí pravomocí hlavě státu je totiž potřebný souhlas obou parlamentních komor. „Usnesení obou komor by se k sobě mělo časově co nejvíce blížit, senát o něm tak bude nejspíš hlasovat 5. listopadu,“ zmínil Hraba. On osobně věří, že senátoři odejmutí pravomocí schválí. Ustavující schůze nově zvolené sněmovny se uskuteční 8. listopadu.

Komise podle něj řešila nejen to, jak článek 66 ústavy aktivovat, ale jak ho v případě potřeby také „vypnout“. Na to by podle Hraby měl stačit souhlas jen jedné z parlamentních komor. Místopředseda senátní ústavní komise Michael Canov si neodpustil výpad proti končícímu předsedovi sněmovny Radku Vondráčkovi, který měl podle něj jednání poslanců k Zemanově zdravotnímu stavu svolat ještě před tím, než stávající sněmovně 21. října skončí mandát. „Do 8. listopadu nás snad nikdo nenapadne, ale být několik týdnů bez vrchního velitele ozbrojených sil považuji za hrubou chybu,“ uvedl Canov.

Podle senátorky Miroslavy Němcové sehrál v aktuální situaci senát „mimořádně důležitou“ roli pro veřejnost i Českou republiku, když předseda sněmovny ani vlády podle ní nekonali. „Díky odpovědi z ÚVN jsme se hnuli z mrtvého bodu,“ nepochybuje Němcová. Ta zároveň zmínila, že zástupci senátu se od 14 hodin sejdou s představiteli stran zastoupených ve sněmovně, aby s nimi probrali další postup.

Připravujeme podrobnosti

Zdroj