Zeman měl v nemocnici buchty a klobásu? Nedělejte si z nás pr*el, vzkazují lidé Ovčáčkovi

3 měsíce starý 18

„Tímto bych chtěl vyjádřit podporu kolegům z KARIM ÚVN. Musí být velmi frustrující vidět realitu a pak se dočítat o meruňkových buchtách, vinných klobásách, dobrém stavu pana prezidenta a muset mlčet,“ píše na Twitteru intenzivista Lukáš Korbel.

Lékař na sociální síti dlouhodobě upozorňuje na zprávy, které hradní mluvčí o stavu prezidenta Zamana podává. Píše, že klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) má několik ARO oddělení a že indikací k hospitalizaci je selhání vitálních funkcí nebo multiorgánové selhání, tedy kritické, život ohrožující stavy.

Reaguje tak na úterní prohlášení Jiřího Ovčáčka, že Zeman měl k obědu meruňkové buchty a na středu si objednal vinnou klobásu s bramborovou kaší. „Chci zdůraznit, že pan prezident komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi,“ poznamenal mluvčí s tím, že hlavu státu v nemocnici v úterý navštívila rodina i kancléř Vratislav Mynář.

Prohlášení ale nevěří ani další lékař. „Prezident s jaterním selháním při cirhóze toxonutritivní etiologie s četnými komplikacemi, možným hepatorenálním syndromem, možnou encefalopatií, jež byl přijat v bezvědomí na ARO, podepisuje dekrety, denně čte noviny a dneska snídal buchty. Pr*el si laskavě dělejte z někoho jiného!“ vzkázal na Twitteru Tomáš Vacek, který píše, že je primář. Tweet ale později smazal.

Ovčáček: Přejte prezidentovi to nejlepší

Další lidé sdílí fotky, jak to na takových jednotkách opravdu vypadá. Často je na nich pacient na lůžku, který je připojený na několik přístrojů. „Toto je oddělení KARIM, nejintenzívnější péče. Mohu vypadat jako cynik, ale holt mám taky mozek. A tak se ptám: Ty zprávy si Miloš Zeman pouští na kterém monitoru? Ty knedlíky dostává kterou hadičkou? Ty papíry podepisuje vleže? A ještě jeden dotaz: Tu pr*el si z nás budete dělat ještě dlouho?“ píše další uživatelka.

Někteří lidé upozorňují i na to, že by hospitalizovaný prezident měl držet minimálně dietu. „Vzkazuji jim, ať nejsou překvapeni, ale ať raději panu prezidentovi přejí jen to nejlepší,“ napsal v reakci na komentáře veřejnosti CNN Prima NEWS Ovčáček. Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kde je Zeman hospitalizovaný, na dotaz ohledně stravování prezidenta zatím nereagovala.

Dělají z nás blbce

Nad jídelníčkem hlavy státu se pozastavil na Facebooku i komentátor Forum 24 Zdeněk Šarapatka. Upozorňuje, že mluvčí stále neuvedl, co prezidentovi doopravdy je. „Hradní lži o prezidentově sledování televize a podepisování dokumentů na oddělení výhradně s monitory životních funkcí a pacienty vleže, jsou vrcholem cynismu. Sečteno a podtrženo: Dělají z nás blbce,“ nelíbí se mu.

„Neuvidíme-li a neuslyšíme-li prezidenta na vlastní oči a uši, budou mít tyhle ‚vzkazy‘ přes hradní úředníky nulovou vypovídací hodnotu a posílí podezření, že o budoucnosti země tu rozhoduje trestně stíhaný, osvětimanský vlekař s Putinovým agentem za přicmrndávání labilní Ovce,“ dodal bez servítek.

Zeman podle Ovčáčka v úterý vyslovil souhlas s tím, aby předal jmenovací dekret novému předsedovi Krajského soudu v Brně a aby mu vyřídil pozdrav. Pražský hrad by se měl ve středu navíc vyjádřit k dalšímu postupu prezidenta při sestavování nové vlády.

Podle možného budoucího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09 toho Zeman opravdu může být schopen. Válek ve středu v Novém dni televize CNN Prima NEWS uvedl, že na jednotce ARO také jednou ležel. „Kromě toho, že mě to bolelo, jsem mohl normálně komunikovat. Takže pokud je prezident v takovém stavu, nevidím v tom problém,“ uvedl s tím, že se mu nelíbí, že prezidentova kancelář nedokáže říct, v jakém stavu hlava státu je. Nezajímají ho detaily, ale to, zda je Zeman schopen vykonávat funkci.

Zdroj