Prezident Miloš Zeman se dohodl s Čínou na dodávce čínské vakcíny Sinopharm proti nemoci covid-19. Požádal ho o to premiér Andrej Babiš (ANO). Na twitteru to oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Čína žádosti podle něho okamžitě vyhoví.

Praha 21:27 3. března 2021

Miloš Zeman požádal Čínu o dodávku vakcíny od Sinopharmu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Zeman v úterý jednal na Pražském hradě se zástupci čínské společnosti CITIC Europe Holding, mimo jiné právě také o čínské vakcíně. Prezident již dříve požádal Rusko o tamní vakcínu Sputnik V. Látky Sinopharm ani Sputnik V zatím nejsou schváleny pro použití v zemích Evropské unie.

Předseda vlády požádal prezidenta republiky, aby se obrátil na prezidenta ČLR s žádostí o dodání čínské vakcíny Sinopharm. Pan prezident této žádosti vyhověl a napsal prezidentu ČLR. Podle zprávy velvyslanectví ČR v Pekingu se čínská strana rozhodla této žádosti okamžitě vyhovět.

20:18 – 03. 03. 2021

18 97

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu ve sněmovně uvedl, že není důvod shánět vakcíny neregistrované v EU, protože pojišťovny by jejich aplikaci nemohly proplácet.

Evropská léková agentura (EMA) zatím schválila pro použití ve státech Evropské unie tři vakcíny proti covidu-19, a to od firem Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Jedná také s dalšími desítkami výrobců. Pokud by některý členský stát chtěl nasadit vakcínu neschválenou EMA, může v nouzovém režimu provizorně schválit užití přípravků sám. Na rozdíl od registrace u EMA však poté nenese za případné problémy s vakcínou odpovědnost výrobce, ale stát.

Použití Sinopharmu i Sputniku V samo schválilo například Maďarsko. Také Slovensko získalo Sputnik V, první zásilka dorazila do země v pondělí. Okolnosti nákupu vakcíny vyvolaly krizi ve slovenské vládní koalici.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Vládní zmocněnec pro jádro: přes odpor opozice nemá smysl tendr na Dukovany spouštět

  2. Mol Cup: Slavia zničila Karlovy Vary deseti góly, do čtvrtfinále postupují i Liberec a Teplice

  3. Zeman na Babišův popud požádal Čínu o vakcínu od firmy Sinopharm. Peking zřejmě žádosti vyhoví

  4. Svrčinová místo Rážové? Ministr Blatný zvažuje výměnu hlavní hygieničky

  5. Cirk la Putyka divadlem roku, Zahradníček nejlepší inscenací. Ceny divadelní kritiky znají své vítěze

  6. Babiš navrhuje pro školáky úřednickou maturitu. Byli by hodnoceni na základě průměru za celé studium

Aktuální témata

Koronavirus, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme