Zeman podepsal jmenování soudce ještě před svou hospitalizací. Dekret mu předal Mynář

3 měsíce starý 24

 Jakub Plíhal

Prezident Miloš Zeman je od neděle hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, kde mu lékaři poskytují intenzivní péči. Přesto Hrad v úterý oznámil, že prezident na návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové jmenoval předsedou brněnského krajského soudu Milana Čečotku.

Soudce se však s prezidentem nesetkal. „Jmenovací dekret předal z pověření prezidenta republiky na Pražském hradě vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (Vratislav Mynář),“ napsal deníku Aktuálně.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Následně dodal, že Zeman listinu podepsal ještě v Lánech, tedy předtím, než byl v neděli převezen do nemocnice.

Jmenování předsedů soudu musí podle ústavy podepsat také premiér. Vláda to v případě Čečotky schválila na svém pondělním zasedání. 

To, že Čečotkovi předal jmenovací listinu podepsanou prezidentem a premiérem Andrejem Babišem v úterý na Pražském hradě Mynář, potvrdila Aktuálně.cz i mluvčí soudu Klára Belkovová.

Důvodem náhlé Zemanovy hospitalizace byly podle prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala komplikace provázející Zemanovo chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke v pondělí řekla, že Zemanův zdravotní stav je stabilizovaný.

Mluvčí prezidenta v pátek uvedl, že prezident je nemocný dva týdny. Na doporučení Zavorala proto Zeman v pátek hlasoval ve volbách přímo na zámku v Lánech a zrušil nedělní účast v televizní debatě. V neděli po převozu Zemana do nemocnice hradní mluvčí uvedl, že prezidentova hospitalizace neohrožuje povolební vyjednávání a ústavní situaci. Dodal, že prezident nyní potřebuje klid na léčbu, o jejím průběhu a délce rozhodnou lékaři. Podle mluvčí nemocnice stanovuje léčebný plán lékařské konzilium nemocnice složené ze specialistů na Zemanovy dílčí zdravotní problémy.

Zdroj