Zeman: Pokora Alžběty II. zůstane v našich srdcích. Reagují i další osobnosti

2 měsíce starý 27

 ČTK

ČTK

Prezident Miloš Zeman i další čeští politici přijali zprávu o dnešním úmrtí britské královny Alžběty II. s hlubokým zármutkem. Ocenili její celoživotní oddanost britské monarchii, pracovitost i nesmírnou pokoru, s níž sloužila své vlasti. Byla pro ně symbolem stability. Vyjádřili soustrast královské rodině, lidu Spojeného království i celého Společenství.

Setkání královny Alžběty II. se světovými vůdci na zámku Benouville v roce 2014. Královna se u příležitosti 70. výročí vylodění v Normandii setkala i s českým prezidentem Milošem Zemanem..Zvětšit fotkuKliknutím zvětšíte Zvětšit fotografii Zvětšit fotografii Zvětšit fotografii gallery 23 fotografií v galerii ›

Setkání královny Alžběty II. se světovými vůdci na zámku Benouville v roce 2014. Královna se u příležitosti 70. výročí vylodění v Normandii setkala i s českým prezidentem Milošem Zemanem.. | Foto: Profimedia

„Její oddaná služba monarchii, nesmírná pokora a vznešenost zůstane navždy v našich srdcích,“ uvedl Zeman v prohlášení, které Hrad večer zveřejnil na twitteru.

„Jsem hluboce zarmoucen smrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Srdečnou a upřímnou soustrast královské rodině a britskému lidu a lidu Společenství národů,“ napsal premiér Petr Fiala (ODS).

Úmrtím královny Alžběty II. odešel symbol statečnosti, pracovitosti, oddanosti i lidství, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „Moje myšlenky jsou s královskou rodinou i občany Spojeného království a Commonwealthu. Čest její památce,“ dodal.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) soudí, že Alžběta II. zůstane v paměti všech jako vzor oddanosti panovníka své zemi a podřízení blahu a potřebám své země. "Obdivovala jsem ji. Moje myšlenky a účast patří všem členům rodiny i občanům Velké Británie a Commonwealthu," napsala na twitteru šéfka dolní parlamentní komory.

Královna Alžběta II.

Zemřela královna Alžběta II. Nejdéle vládnoucí panovnici bylo 96 let

Upřímnou soustrast britské královské rodině a Spojenému království vyjádřil také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Královna Alžběta II. byla symbolem kontinuity a stability. Čest její památce. Král Charles má před sebou nyní náročný úkol,“ uvedl.

Královna Alžběta II. zemřela dnes odpoledne ve věku 96 let na zámku Balmoral ve Skotsku. Šlo o nejdéle vládnoucí panovnici v britských dějinách, letos oslavila 70 let na trůně. V čele monarchie stanul její nejstarší syn Charles.

Klaus: Královna Alžběta byla symbolem odcházejícího světa

Královna Alžběta II, byla svým životem, chováním, šarmem nebo odolností proti novostem moderní doby konstantou našich životů i symbolem odcházejícího světa. V reakci na její úmrtí to ČTK sdělil bývalý prezident Václav Klaus. S Alžbětou II. se během svého politického života osobně setkal.

V posledních letech je královna Alžběta II. známa svými barevnými kostýmy a ladícími klobouky.

Británii na pohřeb Alžběty připravila Operace Londýnský most. Vše je naplánováno

„Královna Alžběta II. byla celým svým životem, svým obdivuhodným chováním, šarmem, noblesou, svou mimořádnou rozumností a odolností proti všem novostem moderní doby nejen konstantou našich životů, ale i symbolem světa odcházejícího, který je v současnosti atakován ze všech stran. Bude i nám chybět,“ uvedl Klaus.

S Alžbětou se setkal jako premiér v roce 1996, kdy navštívila Česko, a v roce 2007, kdy ho jako prezidenta přijala v Buckinghamském paláci.

Zdroj