Zeman porušil svůj slib. Žádost o milost pro Baláka nešla oficiální cestou

4 měsíce starý 23

V případě šéfa lánských lesů Miloše Baláka porušil prezident Miloš Zeman vlastní sliby z roku 2013. Tehdy se symbolicky vzdal práva udělovat milost a pravomoc částečně přenesl na ministerstvo spravedlnosti. To však v případě Baláka uvádí, že odsouzený úřad o milost nepožádal.

„Na ministerstvo žádná žádost podána nebyla,“ napsal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) Seznam Zprávám.

Cestu přes ministerstvo přitom vyžaduje oficiální pokyn pro podávání žádostí o udělení milostí: „Žádost podejte na ústavněprávní oddělení ministerstva spravedlnosti.“

O udělení milosti tak rozhodl prezident Miloš Zeman, aniž by ho o to Balák či jeho advokát požádali oficiální cestou. Proč? „Omlouvám se, to skutečně netuším,“ řekl Seznam Zprávám Balákův obhájce Lukáš Trojan.

Zemanovou milostí pro šéfa Lesní správy Lány se ve středu bude zabývat vláda Petra Fialy (ODS). Okolnosti má kabinetu přednést ministr spravedlnosti. „Dnes chci o rozhovoru s panem prezidentem informovat vládu,“ řekl Seznam Zprávám Blažek.

Porušený slib

Prezident má na udělení milosti pro odsouzeného právo podle článku 62 Ústavy, podle něhož hlava státu „odpouští a zmírňuje tresty uložené soudem a zahlazuje odsouzení“.

Podle Zemana nebyla pro odsouzení Baláka rozhodná povaha činu, ale i to, kde pracuje. Při udělení milosti zohlednil, že byl Balák bezúhonný.

„Prezident republiky při rozhodování o milosti vzal jednak v úvahu, že omilostněný byl dosud bezúhonný, je prezidentu republiky znám jako mimořádně pracovitý a kvalifikovaný vedoucí zaměstnanec, zároveň však, po seznámení se s rozsudkem prvoinstančního soudu, který byl potvrzen odvolacím soudem, dospěl k závěru, že pro přísné odsouzení nebyla zřejmě rozhodná povahu činu, ale i to, kde odsouzený pracuje, což je hledisko, které trestní právo nezná,“ uvedl v úterý mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Balák byl minulý týden pravomocně odsouzen ke třem letům ve vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Zaplatit měl také podle rozsudku 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Prezident ho od trestu uchránil.

Zdroj